سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
یکشنبه, 14 مرداد 1397 19:38

مقررات و قوانین طب سوزنی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مقررات و قوانین طب سوزنی

در انگلستان، ایالات متحده، عربستان سعودی، استرالیا، ژاپن، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی دستگاه‌های نظارتی مختلفی برای امور طب سوزنی وجود دارد.

به توصیه سازمان بهداشت جهانی، قبل از صدور مجوز یا گواهی‌نامه برای یک متخصص طب سوزنی، ۲۰۰ ساعت آموزش تخصصی برای پزشکان و۲۵۰۰ ساعت آموزش تخصصی برای افرادی که سابقه مطالعات و آموزش‌های پزشکی ندارند الزامی است. بسیاری از دولت‌ها استانداردهای مشابهی را اتخاذ کرده‌اند. در سال ۱۹۹۹ شورای قانون‌گذاری چین، یک شورای پزشکی تشکیل داد. این شورا مسایل مربوط به سوزن درمانی شامل امتحان مجوز، ثبت نام، و همچنین دوره‌های تحصیلی و آموزشی مورد تایید هیئت مدیره را به طور مستقیم هدایت می‌کند.

کانادا نیز دارای برنامه‌های صدور گواهینامه طب سوزنی در استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو، آلبرتا و کبک است. استانداردهای تعیین شده برای این درمان، توسط انجمن طب چینی و طب سوزنی کانادا در استان‌ها تحت نظر مقررات دولت تعیین می‌شود.

مقررات مربوط به سوزن درمانی در ایالات متحده در دهه ۱۹۷۰ در کالیفرنیا آغاز شد که در نهایت توسط ایالت وایومینگ و آیداهو مورد نظارت و پیگیری قرار گرفت. الزامات صدور مجوز در دولت‌های مختلف متفاوت است. برای مثال سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی در ایالات متحده توسط اداره غذا و داروی تنظیم می‌شود. در برخی کشورها نیز طب سوزنی توسط هیئت امتحان پزشکی تنظیم شده است. در حالی که در بعضی دیگر توسط هیئت صدور مجوز بهداشت یا آموزش و پرورش تنظیم و تایید شد.
در ژاپن، پزشکان طب سوزنی توسط وزیر بهداشت، کار و رفاه پس از گذراندن آزمون و فارغ التحصیلی از یک دانشکده فنی یا دانشگاه، مجاز به فعالیت هستند. استرالیا نیز سنت‌های پزشکی چینی را از طریق هیئت پزشکی چین در استرالیا و مقررات بهداشت عمومی تنظیم می‌کند.

تا این لحظه طب سوزنی تعریف شد، تاثیر آن بر بیماری های مختلف بیان شد، عوارض جانبی آن به تفکیک بررسی شد، در حال حاضر نیاز هست بدانیم روش طب سوزنی در شرق و غرب به چه صورتی است. ابتدا به ساکن نیاز تعریف مشخصی از طب شرق و غرب داشته باشیم در مطلب دیگری به تفکیک تفاوت میان طب شرقی و غربی را توضیح داده و به بررسی تفاوت روش کار طب سوزنی در چین و آلمان می پردازیم.

طب سوزنی به روش سنتی چینی

در طب سوزنی سنتی ۴ روش برای تشخیص بیماری و انتخاب نقاط خاص برای سوزن‌گذاری و شروع درمان وجود دارد:

  1. بازرسی بدن
  2. معاینه سر و گردن
  3. بررسی التهاب
  4. پرسش و لمس کردن

معاینات کلی بیشتر روی چهره و به ویژه زبان بیمار متمرکز است. از جمله تجزیه و تحلیل اندازه زبان، شکل، رنگ و پوشش، وجود دندان در دهان و شرایط عمومی آن‌ها وبوی دهان. همچنین توجه به گوش، حلق و بینی نظیر گوش دادن به صداهای خاصی نظیر خس خس ریه از دیگر عوامل موثر در تشخیص بیماری و راه‌های درمانی است.

نتیجه گیری نهایی وشروع درمان وابسته به پاسخ ۷ پرسش زیر است:

۱. تب و لرز
۲. تعریق
۳. اشتها
۴. تشنگی، طعم و مزه
۵. ادرار، درد و سوزش
۶. خواب
۷. قاعدگی و ترشحات

همچنین در نظر گرفتن احساسات کلی، عواطف و روان بدن بیمار

 

طب سوزنی به روش غربی - طب سوزنی به روش آلمانی

طب سوزنی در چین تمام بدن بیمار را قابل درمان از طریق سوزن زدن می داند اما در طب سوزن آلمانی ( غربی ) تنها گوش بیمار را منبع قابل درمان سوزن زدن می دانند. طب سوزنی در آلمان و چین در روش کار یکسان ولی در فلسفه متفاوت هستند، هر دو از سوزن های نازک بهره می برند، نقطه هایی از بدن را منبع درمان بسیاری از بیماری ها می دانند، اما طب سوزنی گوش در آلمان، براساس نورولوژی و تحریک عصب پایه ریزی شده است، و طب سوزنی گوش چینی ها براساس فلسفه "چین" یا گردش انرژی در داخل و خارج از بدن پایه ریزی شده است.

چینی ها برای درمان نقاط طب سوزنی گوش از سوزن استیل, مو کسا , خونگیری , دانه گذاری , الکتر اکوپانکچر و ماساژ استفاده میکنند و از طرف دیگر در آلمان از سوزن های طلای برای تقویت نقاط و نقره ای برای تضعیف نقاط و دستگاه نقطه یاب برای مشخص شدن مسیر حرکت , لیزر و فرکانس و فیلترهای رنگی و سوزن های ASP بهره می برند. آلمانی ها معتقدند در حین بیماری تغییرات یونی قابل اندازه گیری با دستگاه های مخصوص دیده می شود یعنی پوست گوش فرد بیماری دچار افزایش یا کاهش یونی می شود، در حالت کاهش یونی از سوزن های مخصوص طلایی برای تقویت و بازگشت به حالت متعادل استفاده می شود و در حالت انباشت یونی از سوزن های مخصوص نقره ای برای تضعیف یونی در محل مربوطه استفاده می شود

نکته جالب این است که مغز و سیستم و غشای عصبی از قانون تغییرات یونی پیروی می کنند. در فیزیولوژی ورود و خروج سدیم و پتاسیم به درون و بیرون غشای سلولی افزایش یا کاهش تراکم یونی را نمایش می دهد که نشانه ای از بیماری است. دستگاهی به نام نقطه یاب برای اندازه گیری دقیق الکتریکال پتانسیل پوستی یک نقطه وجود دارد که به پزشک مربوطه می گوید برای این نقطه خاص از چه سوزنی طلایی یا نقره ای بایستی استفاده کند. مثلا برای بیماری ناباروری خانم ها به نامhyperprolactinemia  بیمار در ان دچار افزایش تولید هورمون پرولکتین شده است استفاده از سوزن نقره ای باعث تولید کاهش شده و دستگاه نقطه یاب نیز چنین می گوید، این دقت درمانگری در طب چینی به هیچ عنوان وجود ندارد.

تجربه بی هوشی با طب سوزنی

در مارس ۱۹۷۲ خانه دار ۳۵ ساله ای به نام الفرید اهل وین با داروهای بیهوشی عمومی بی هوش نشد سپس با طب سوزنی کاملا عالی از درد و ترس و بی حسی موضعی را تجربه کرد. به همین دلیل او الان اولین و معروف ترین بیماری دنیای غرب است. بیمار بعدها برداشت خود را چنین توصیف کرد، وقتی به سالن جراحی آورده شدم، پرستاران نگران بی هوشی من بودند، انگار همه کلینیک آنجا جمع شده بودند، سپس شخصی آمد مثل نیشگون قسمتی از دستم دچار سوزن مقطعی شد که جای سوزن های طب سوزنی بود و پس از آن دستم بی حسی کامل را تجربه کرد، جراحی ۸ دقیقه طول کشید، عمل من خیلی بامزه و خنده دار بود، هیچ چیزی را لمس نمی کردم، به پزشکان نگاه می کردم، از هیچ چیز نمی ترسیدم، شرط اصلی من برای این عمل این بود که هیچ دردی را حس نکنم که این صد در صد محقق شد.

پروفسور بیشکو در این زمینه می گوید:

دلیل ما برای انتخاب این خانم برای طب سوزنی این بود که این خانم بیماری دستگاه اعصاب نداشت پس بهترین مورد برای این آزمایش بود، من روی چهار نقطه از روده بزرگ و کمر او سوزن زدم، بیمار پس از دو دقیقه کاملا از گردن به پائین بی هوش شد، البته که داروهای بی حسی و بی هوشی آماده بود ولی هیچ نیازی به آنها پیدا نکرد. بسیاری از بیمارها ماه ها از عارضه جانبی بیهوشی عمومی قوی رنج می برند، و پس از آن حتی مشاهده شده در سن های بالا نیز دچار آلزایمرهای مدت دار شده اند، حتی داروهای بی حسی برای برخی خانم های باردار باعث سقط جنین شده. در چین هر ساله بیش از ۵۰۰،۰۰۰ هزار جراحی با کمک بی حسی سوزن ها انجام می شود، طب آمار ۹۰% این عمل ها موفقیت آمیز بوده اند.

 

 

Radiokodak.com

 

خواندن 848 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مرداد 1397 19:38

مطالب مرتبط

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یا سوزن درمانی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است، که نظیر بسیاری از قواعد و قو

سوزن طب سوزنی

شایع‌ترین مکانیزم تحریک نقاط خاص درطب سوزنی، نفوذ به پوست با سوزن‌های نازک فلزی است که به صورت د

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آیا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی اگر طب سوزنی توسط یک متخصص باتجربه، با استفاده از سوزن‌های استاندارد، تمیز و یک بار م

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس