شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳
چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 20:28

موم گوش

نوشته شده توسط طالب
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موم گوش

واکس یا جرم یا موم گوش یک نوع ماده ی زائد در گوش است، اما شما می توانید با توجه به این ماده آنچه در درون شما می گذرد را بشناسید. جرم گوش یا سرومن از ورود بیش از حد باکتری ها و گردوخاک به داخل گوش جلوگیری می کند.

رنگ و قوام ادرار، مدفوع، بزاق و محتویات بینی می توانند شما را از سلامت بدن آگاه کنند. این موضوع راجع به جرم (موم) گوش نیز صدق می کند.
موم آبکی و دارای رنگ مایل به سبز
اگر زیاد عرق می کنید ، ترشحات آبکی گوش احتمالا ناشی از نشت عرق به داخل گوش و مخلوط شدن با ترشحات آن است. اما اگر عرق نکرده اید و موم آبکی و مایل به رنگ سبز یا زرد تیره در گوش خود دارید، می توان آن را نشانه ای از عفونت گوش دانست.
موم چسبناک یا خشک
ترشحات گوش یکی از این دو حالت را دارد و نوع آن می تواند سرنخی برای فهمیدن اصل و نسب ژنتیکی ما باشد.
در افراد مسن، موم گوش معمولا حالتی ناپایدار و فلس مانند به خود می گیرد. در کل غدد گوش با افزایش سن تمایل به خشک شدن دارند
تحقیقات نشان می دهد که افراد نژاد آسیایی، جرم گوش خشک دارند. در حالی که افراد نژاد آفریقایی یا اروپایی موم گوش چسبنده یا مرطوب دارند.
این یک اقتباس ژنتیکی است و مربوط به آب و هوایی است که اجداد ما در آن  تکامل یافته اند.
موم دارای بوی تند و قوی
بوی بد گوش می تواند مربوط به عفونت و یا آسیب گوش میانی باشد که پزشکان آن را التهاب مزمن گوش میانی (اوتیت مدیا) می دانند. اگر مشکل واقعا از گوش میانی باشد ممکن است فرد مشکلات تعادلی نیز پیدا کند و یا احساس زنگ زدن گوش و یا مسدود شدن آن را نیز داشته باشد.
احساس نشت موم به بیرون
عفونت و یا اشک داخل پرده ی گوش می تواند به رشد غیر طبیعی پوست که "کلستئاتوم" نامیده می شود، ختم گردد.
در این حالت، پوست اضافی در گوش میانی رشد می کند و یک نوع ساختار کیست مانند ایجاد می کند که منجر به بیرون ریختن پوسته های قدیمی به سمت بیرون گوش می شود که ممکن است پوسته ها به همراه موم از گوش خارج شوند و شما آن ها را نبینید. فشار و درد گوش نیز نشانه ی کلستئاتوم است.
به نظر می رسد گوش هیچ مومی ندارد
اگر به نظر جرمی در گوش تان وجود ندارد، به احتمال خیلی کم شما به یک مشکل نادر و تا حدودی ناشناخته به نام "کراتیت اُبتورنس" مبتلا شده اید.در این بیماری موم به جای خروج از گوش، در داخل گوش می ماند و فرد زمانی متوجه آن می شود که به صورت یک توده ی سفت در می آید و علائمی مانند درد و پر بودن گوش را تجربه می کند.
موم پولک مانند
این مشکل موقتی است و نمی توان فرد مبتلا به آن را بیمار دانست. در افراد مسن، موم گوش معمولا حالتی ناپایدار و فلس مانند به خود می گیرد. در کل غدد گوش با افزایش سن تمایل به خشک شدن دارند.

منبع:cafeteb.ir

خواندن 1504 دفعه

مطالب مرتبط

درمان وزوز گوش با طب سوزنی

وزوز گوش وزوز گوش یک بیماری بسیار آزار دهنده و البته سخت درمان، در پزشکی است. وزوز گوش علل زیادی دا

گوش خارجی

گوش خارجی گوش خارجی از لاله گوش و مجرای شنوایی خارجی تشکیل شده است. لاله گوش : لاله گوش از غضر

جرم گوش

سرومن سرومن یا واکس گوش توسط غددی در قسمت غضروفی مجرا تولید می شود . اعمال آن چرب کردن پوست 

عفونت گوش

اوتیت خارجی : اوتیت خارجی به التهاب لاله گوش و مجرای شنوایی خارجی اطلاق می شود . علت این بیماری

عفونت قارچی گوش

عفونت قارچی: عفونت های قارچی مجرای گوش در نواحی حاره ای شایع هستند ، اما در آب و هوای معتدل نیز