شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳
چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 20:19

آیا آفتاب برای آکنه مفید است؟

نوشته شده توسط طالب
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آیا آفتاب برای آکنه مفید است؟

بسیاری از جوانان میگویند در تابستان بعد از آن که پوست خود را در معرضں آفتاب قرار میدهند آکنه شان بهبود می یابد. متأسفانه زمان این بهبودی
کوتاه است. بدون تردید تلاش برای آفتاب دادن پوست بطور مداوم و به مقدار زیاد مخصوصاً آفتاب مصنوعی " تأثیر زیان آوری روی پوست می گذارد. آفتابو آفتاب مصنوعی در دراز مدت صدمهٔ قابلی ملاحظه ای به پوست وارد میآورد.
 
تأثیر آفتاب برروی آکنه
 اگر سؤال شود که چگونه آفتاب از آکنه جلوگیری میکند، پاسخ این خواهد بود که فقط بخش بسیار کوچکی از اشعهٔ خورشید عامل اصلی این تأثیر است، که همان نور ماورای بنفش می باشد. نور ماورای بنفش بخشی از طیف خورشیدی است که در پایین قسمت بنفش متمایل به آبی قرار دارد و به سه قسمت تقسیم میشود. نزدیکترین قسمت این بخش بنفش رنگ به نور ماورای بنفش با طول موج بلند نامیده می شود (که به ماورای بنفش A یا UVA معروف است). نورهای ماورای بنفش با طول موج متوسط UVB و ماورای بنفش با طول موج کوتاه UVC به ترتیب در پی آن می آیند. آفتاب سوختگی یا برنزه شدن عمدتاً به وسیلهٔ UVB صورت می پذیرد.اگرچه UVA نیز نقش کوچکی، در برنزه شدن پوست دارد، نور ماورای بنفش با طول موج کوتاه اهمیت چندانی ندارد، چون بیشترین قسمت آن در جو بالای زمین جذب میشود. دستگاههای آفتاب مصنوعی UVA یا UVB تولید می کنند. ولی غالب آنها نور ماورای بنفش UVB (با طول موج متوسط) ساطع می نمایند که به نظر میرسد برای آکنه مفید باشد. اگر سؤال شود که نور ماورای بنفش چگونه بر آکنه تأثیر میگذارد پاسخ این خواهد بود که مطمئناً روی جوش پوسته ای به وجود میآورد که شبیه کرمهای آرایشی ساینده است (کافه طب بزودی  در این باره مقاله ای را منتشر خواهد کرد). این پوسته قسمت شاخی پوست و جوشهای سر سیاه را که نشان بارز آکنه هستند می پوشاند. امّا تصور می شود که نور ماورای بنفش خاصیتهای دیگری نیز دارد که به درمان آکنه کمک میکند. ممکن است تاثیری برروی باکتریهای  پوست یا حتی بر میزان ترشح چربی داشته باشد.
 
خطرهای نور آفتاب 
حتی اگر نور ماورای بنفش بتواند به درمان آکنه کمک کند ولی در دراز مدت تأثیرات سویی از خود برجای میگذارد.
بسیاری از تغییرات پوست که تصور می کنیم به خاطر پیری و کهولت سن است در حقیقت نتیجهٔ تاثیر نور ماورای بنفش خورشید است. کسانی که پوست سفید دارند یا به مدت زیادی در معرض نور آفتاب قرار میگیرند پوستشان خیلی زودتر از کسانی که سیمای تیره دارند یا زیاد در معرض آفتاب نیستند پیر می شود. مسلماً دختران جوان نمیخواهند پس از مدتی مثل آلوهای چروکیده به نظر برسند، اما اگر زیاد در معرض آفتاب قرار گیرند این اتفاق خواهد افتاد. از آن بدتر، آفتاب زیاد در مدت طولانی است که رشد پوست را کاهش میدهد. گرچه عمدتاً رشد پوست بتنهایی مسأله ای خیلی جدی نیست ولی کاهش آن سلامت را به خطر میاندازد. منظور این نیست که هشدارهای ناراحت کننده داده شود، یا توصیه شود که در وسط زمستان با کلاههای لبه پهن یا سایه بانهای مختلف از منزل خارج بشویم. چون هنوز اطلاعات کافی در مورد خطرهای احتمالی ناشی از آفتاب زیاد به دست نیامده است. آنچه مسلم است همه به آفتاب علاقه مندند و مقدار کمی نور خورشید برای همه مفید است، ولی طرفداران آفتاب باید مراقب باشند و فراموش نکنند که پوست طلایی شدهٔ زیر نور آفتاب سرانجام به پوست چروکیدهٔ زشتی تبدیل خواهد شد.
منبع:www.cafeteb.ir
خواندن 1538 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 19:22

مطالب مرتبط

آیا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی اگر طب سوزنی توسط یک متخصص باتجربه، با استفاده از سوزن‌های استاندارد، تمیز و یک بار م

طب سوزنی برای درمان پرکاری تیروئید

طب سوزنی برای درمان پرکاری تیروئید   تیروئید یک غده درون ریز پروانه ای شکل است که در جلوی گلو

آیا پسوریازیس درمان شدنی است؟

پسوریازیس چیست؟ پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی است که باعث پوسته پوسته شدن و چروک شدن پوست یا

آیا وسواس فکری درمان شدنی است؟

وسواس فکری چیست؟ وسواس فکری نوعی اختلال ناشی از اضطراب است که طی آن فرد، بطور غیرارادی و کنترل نش

طب سوزنی مخصوص چه افرادی است؟

طب سوزنی مخصوص چه افرادی است؟   تحمل درد سوزن هایی که در تمام نقاط بدن فرو می روند به خاطر سل