یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹
سه شنبه, 16 مرداد 1397 20:09

جرم گوش

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جرم گوش جرم گوش

سرومن

سرومن یا واکس گوش توسط غددی در قسمت غضروفی مجرا تولید می شود . اعمال آن چرب کردن پوست  درون مجرا و به دام انداختن اجسام خارجی است . در شرایط طبیعی سرومن به مقادیر ناچیزی تولید می شود و درون مجرا خشک شده ، درخلال عمل جویدن یا تکلم از مجرا خارج می شود .

سرومن زیاد و سرومن تجمع یافته :

در بعضی از افراد فعالییت غدد سرومنی زیاد است و باعث تجمع واکس در مجرا می شود . در عده ای دیگر تجمع سرومن به علت پیچ خوردگی مجرا یا وجود تنگی در آن است و بالاخره در بعضی نیز به علت درماتوز ، کیفیت سرومن غیر طبیعی است . بدین صورت که خشک نشده ، نرم و حجیم باقی می ماند و باعث انسداد مجرا می شود . اگر انسداد کامل باشد بیمار دچار احساس پری گوش و کاهش شنوایی(گاهی ۳۰ تا ۴۰ دسی بل ) می شود . ممکن است سر گیجه و وزوز گوش وجود داشته باشد . اگر عفونت ثانویه رخ نداده باشد ، غالبا درد وجود ندارد . در بسیاری از موارد ، بیمار در حین شنا یا دوش گرفتن دچار کاهش شنوایی ناگهانی در یک گوش می شود . علت این امر افزایش حجم واکس گوش در اثر جذب آب است . در بسیاری از موارد : گوش کاملا“ مسدود به نظر می رسد. ولی بیمار علامتی ندارد ، زیرا هنوز یک معبر کوچک وجود دارد و شنوایی بیمار طبیعی است .

درمان خارج ساختن واکس توسط شستشو یا قاشقکهای سرومن است . در حین شستشو اگر اطراف سرنگ فضایی برای خروج  آب وجود داشته باشد ، نباید از آسیب دیدن پرده صماخ نگران بود . می توان از آب لوله کشی شده شهری برای شستشوی مجرای گوش استفاده نمود. برای جلوگیری از تحریک وستیبول و ایجاد سرگیجه لازم است دمای آب متناسب با دمای بدن باشد . باید حین شستشو، لاله گوش را به طرف بالا و خلف کشید تا جریان آب به ربع فوقانی پرده صماخ برخورد کند . خارج ساختن سرومن توسط قاشقک نیاز به تجربه دارد . اپی تلیوم پوشاننده قسمت استخوانی مجرا در بعضی از افراد بسیار حساس است و ممکن است با یک اشاره دچارخونریزی شود . احتمال آسیب پرده صماخ کمتر است . استفاده از قاشقک باید در دید مستقیم از طریق اسپکولوم گوش باشد . در مواردی سرومن فشرده و خشک است و کندن آن توام با درد است . در این موارد بیمار باید برای ۲ تا ۳ روز از قطره های پراکسیدهیدروژن یا روغن معدنی استفاده کند تا واکس نرم شود . سپس می توان به راحتی آن را با شستشو خارج نمود .

ناکافی بودن سرومن :

کم بودن سرومن ناراحت کننده تر از زیاد بودن آن است . دراین حالت ممکن است خشکی ، خارش ، پوسته ریزی و خراشیدگی مجرا وجود داشته باشد . درمان این عارضه مشکل است . گاهی با استفاده از پمادهای گوش یا روغن معدنی شدت علایم کاهش می یابد . درمواردی این عارضه در ارتباط با بیماریهای پوستی نظیر درماتیت سبوره ای است .

.

منبع : www.entiran.com

خواندن 393 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 مرداد 1397 20:09

مطالب مرتبط

درمان وزوز گوش با طب سوزنی

وزوز گوش وزوز گوش یک بیماری بسیار آزار دهنده و البته سخت درمان، در پزشکی است. وزوز گوش علل زیادی دا

گوش خارجی

گوش خارجی گوش خارجی از لاله گوش و مجرای شنوایی خارجی تشکیل شده است. لاله گوش : لاله گوش از غضر

عفونت گوش

اوتیت خارجی : اوتیت خارجی به التهاب لاله گوش و مجرای شنوایی خارجی اطلاق می شود . علت این بیماری

عفونت قارچی گوش

عفونت قارچی: عفونت های قارچی مجرای گوش در نواحی حاره ای شایع هستند ، اما در آب و هوای معتدل نیز

اوتیت حاد گوش

اوتیت حاد میانی اوتیت حاد گوش میانی شایعترین عفونت باکتریال اطفال است. ۱۰% اطفال ۴۰% موارد عفو

محتوای بیشتر در این بخش: « گوش خارجی عفونت گوش »