چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
پنج شنبه, 25 مرداد 1397 13:04

کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟ کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟

تاثیر روزه گرفتن بر قلب

روزه گرفتن به طور بالقوه می تواند به بهبود عوامل خطر برای سلامتی قلب مفید باشد . نام بردن تاثیرات مستقیم روزه بر سلامت قلب دشوار است. روزه بطور مستقیم بر قلب تاثیر نمی گذارد. بلکه از طریق کنترل فاکتورهای خطر قلبی، باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی در یک فرد سالم می شود. روزه گرفتن به طور منظم  باعث کاهش کلسترول، فشار خون و قند خون می گردد. همچنین روزه باعث کاهش میزان چربی در بدن می شود. با کاهش قند خون خطر ابتلا به دیابت و اضافه وزن که جز عوامل خطر برای بیماری های قلبی است کاهش می یابد.

همه بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن نیستند. درهمه بیماران قلبی درمورد روزه داری نمیتوان نسخه واحد و دستور عمل یکسانی تجویز کرد، چنین پروتکلی نیز وجود ندارد. هربیماری قلبی بسته به نوع و شدت بیماری خود و علایم قلبی و داروهای مصرفی و دوز آن باید با پزشک معالج  خود مشورت کند. بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند که بیماری آنها خفیف و کنترل شده با درمان دارویی و بدون علامت قبلی باشد. قبل روزه داری حتما دوز داروهای مصرفی باید با مشورت پزشک فقط بصورت دقیق تنظیم شود.

کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستند؟

 

روزه داری تأثیری منفی بر بیماران مبتلا به بیماریهای قلب پایدار ندارد که علائم عودکنندهای مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس ندارند. در واقع روزه می تواند برای آنها سودمند باشد. مصرف کمتر غذا؛ ترک سیگار کشیدن، به طور کلی خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد و همچنین تاثیر مثبتی بر افراد مبتلا به بیماری های قلبی دارد. بیمارانی که بیماری متوسط قلبی بدون علامت و کنترل شده ای دارند و اصرار به روزه داری دارند می توان با تنظیم داروهای قلبی بصورت آزمایشی چند روز روزه داری را امتحان کنند و درصورت تشدید علائم بیماری از ادامه روز ه داری اجتناب نمایند . بیماران قلبی که مستعد تغییر ات سریع در حجم خون یا کم آبی یا عدم تعادل آب و الکترولیت هستد مثل نارسایی شدید قلبی یا بیماری قلبی همراه با نارسایی کلیه یا بیماران قلبی تحت درمان با دیورتیک (مدر )باید از روزه داری اجتناب نمایند.

بیمارانی که میزان داروهای مصرفی بیش از چند بار درطول شبانه روز می باشد یا اینکه داروهای متعدد قلبی مصرف می کنند نباید روزه بگیرند.بیماران قلبی مبتلا که بیماری متوسط یا شدید قلبی دارند که با دارو های متعدد قلبی کنترل شده است نباید روزه بگیرند .

بیماران مبتلا به فشار خون بالا می توانند با مشورت پزشک معالج و رعایت دوز داروهای مصرفی روزه بگیرند. توجه فرمایید اگر فشار خون تنها در صورتی که با مصرف دارو کنترل شود، جز بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن هستید، اما اگر با مصرف دارو  فشار خون شما نیز کنترل نشود، به هیچ عنوان روزه نگیرید.

افراد مبتلا به مشکلات قلب باید هنگام روزه داری در طول ماه رمضان اقدامات احتیاطی بیشتری داشته باشند و به منظور جلوگیری از عوارض مخصوصا در تعیین زمان مناسب و دوز داروها،  به پزشک معالج مراجعه کنند. بیماران باید از متخصصین قلب و عروق خود در مورد نحوه مصرف دارو در ماه رمضان مشورت نمایند. بیماران و پزشکان ممکن است مجاز به جایگزینی داروهای معمول با داروهای طولانی مدت باشند تا بتوانند روزانه ۱۵ ساعته روزه داری را جبران کنند.

کدام بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن نیستند؟

با توجه به مطالب گفته شده، تمامی بیماران قلبی مجاز به روزه گرفتن نیستند، در زیر توصیه های برای بیماران قلبی برای روزه داری را گرد آوردیم. روزه می تواند به بیماران با شرایط زیر آسیب برساند:

 

  • آنژین و انفارکتوس میوکارد قدیمی: بیماران مبتلا به آنژین صدری یا درد قفسه سینه و انفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی که توانایی انجام فعالیت های طبیعی را دارند، جز بیماران قلبی مجاز برای روزه گرفتن هستند. با این حال، آنها باید فعالیت بدنی خود را در طول ماه کاهش دهند.
  • بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که خستگی یا کمبود انرژی و تنگی نفس را تجربه می کنند، به دلیل نیاز به  مصرف دوزهای مکرر داروهای دیورتیک نمی توانند روزه بگیرند. بیماران مبتلا به نارسایی مزمن قلبی، کسانی که عملکرد ضعیف قلب دارند، به ویژه افرادی که دچار تنش در اعمال فشار هستند، باید روزه داری را بر اساس شرایط پزشکی اجتناب کنند.
  • بیماران مبتلا به حمله قلبی نباید طی شش هفته پس از حمله قلبی روزه بگیرند.
  • بیماران که جراحی قلب باز  داشته اند،  در عرض شش هفته پس از جراحی نباید روزه بگیرند.
  • بیماران که در آن دریچه آئورت قلب تنگ شده (تنگی) یا ملتهب است.
  • بیماران قلبی که  مشکلات انعقاد خون دارند.

توصیه های لازم برای بیماران قلبی در هنگام روزه داری

افراد مبتلا به مشکلات قلب توصیه می شود  در ماه مبارک رمضان حتما به رژیم غدایی خود توجه ویژه داشته باشند.  از پر خوری اجتناب کنند و از غذاهای چرب و شور، و همچنین مقدار زیادی نوشیدنی (که می تواند منجر به تنگی نفس) شود، دوری کنند.

همچنین توصیه می شود که مردم به جای دو وعده غذایی بزرگ در ماه رمضان و برای حفظ تمرینات ورزشی، حتی با یک پیاده روی کوتاه، چهار وعده غذایی کوچک را مصرف کنند. بیماران مبتلا به پرفشاری خون که اغلب در داروهای متعدد هستند توصیه می شود قبل از شروع ماه مقدس اطمینان حاصل کنید که فشار خونشان به اندازه کافی کنترل شده است.بیماران مبتلا به فشاری خون بالا کنترل نشده نباید روزه بگیرند.

منبع : مجلهی اینترنتی دکتر دکتر

خواندن 228 دفعه

مطالب مرتبط

نشانه های بسیار مهم ابتلا به سرطان خون

نشانه های بسیار مهم ابتلا به سرطان خون   علائم سرطان خون ممکن است در ابتدا به طور یک تب و یا خ

بیماریهای تیروئید که منجر به سرطان می شو

بیماریهای تیروئید که منجر به سرطان می شوند/ عوارض جراحی تیروئید یک فلوشیپ جراحی سرطان با بیان این م

بعضی از مشکلات بینی که نیاز به عمل دارد

بعضی از مشکلات بینی که نیاز به عمل دارد   جراحی بینی روشی برای تغییر شکل ساختار بیرونی و درونی

کدام گیاه برای کدام بیماری؟

گیاهان دارویی- کدام گیاه برای کدام بیماری؟ گیاهان مختلف دارای خواص زیاد و متفاوتی هستند، با این حال

چگونه متوجه شویم کودک به چه چیزی حساسیت

فصل بهار و تابستان اوج حساسیت های فصلی است. به همین بهانه، به سراغ حساسیت در کودکان رفتیم تا انواع آ