سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
پنج شنبه, 25 مرداد 1397 13:02

نوار قلب برای چیست؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوار قلب برای چیست؟ نوار قلب برای چیست؟

الکترودهایی از دستگاه به نقاطی از بدن شامل قفسه سینه, دست ها و پاها وصل می شوند تا فعالیت الکتریکی قلب را از تماهای مختلف بر روی کاغذی که درجه بندی شده است ثبت کند. نوار قلب یکی از مهم ترین و در دسترس ترین اقدامات تشخیصی در بیمارانی است که با درد قفسه سینه به اورژانس و بیمارستان مراجعه می کنند و برای بررسی مشکلات حاد قلبی به خصوص سکته قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما در وضعیت اورژانسی نباشید, بهتر است که قبل از گرفتن نوار قلب, کمی استراحت کنید و از استرس دور باشید و همچنین غذای سنگین و نوشیدنی هایی که کافیین زیاد دارد مصرف نکرده باشید.

نوار قلب چه کاربردی دارد؟

کاربردهای نوارهای قلبی گسترده است اگرچه بیشترین و مرسوم ترین استفاده‌ای که از آن برده می‌شود، در بررسی سکته قلبی باشد. در حمله سکته قلبی, تغییرات مشخصی در نوار قلب دچار ایجاد می‌شود که نه تنها در بررسی وجود یا عدم وجود سکته قلبی کمک کننده است بلکه همچنین می‌تواند محل و شدت سکته قلبی را تعیین نماید.

نارسایی قلب یکی از بیماری های قلبی است که اگر منجر به بزرگ شدن تمام یا قسمتی از قلب بشود, توسط این نوار تشخیص داده می شود.

تشخیص دقیق آریتمی‌ها یا بی‌نظمی قلبی از موارد بسیار مهمی است که تنها با انجام نوار قلب میسر است.

نوارهای قلب می‌تواند اختلالات هدایتی و عضلانی قلب را نشان دهد.

در بیمارانی که دچار مسمومیت های دارویی یا غذایی شده اند و یا افرادی که به قصد خودکشی از داروهای نامشخصی استفاده کرده باشند, نوار قلب می تواند در بررسی وضعیت قلب و سایر ارگان های بدن به پزشک کمک کند.

در بیمارانی که دچار حمله ناگهانی عصبی (پانیک) شده باشند  چون علایم مشابهی با سکته قلبی دارد فلذا اهمیت تشخیصی نوار قلب در افتراق این دو حمله قیزیکی-روانی اهمیت دارد.

نوار قلب محدودیتهای خاص خود را نیز دارد و نباید آن را به عنوان تنها وسیله تشخیص بیماریهای قلبی مطرح کرد, فلذا بسیاری از بیماریها را نیز نمی‌توان با نوار قلب تشخیص داد و باید از روشهای معاینه یا آزمایشی و تست های تشخیصی دیگر کمک گرفت، لذا انتخاب صحیح هر وسیله تشخیصی برای هر بیماری قلبی بسیار حائز اهمیت است و این انتخاب بر عهده پزشک است.

منبع : مجله ی اینترنتی دکتر دکتر

خواندن 725 دفعه

مطالب مرتبط

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یا سوزن درمانی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است، که نظیر بسیاری از قواعد و قو

طب سوزنی و سلامت قلب

طب سوزنی و سلامت قلب وقتی صحبت از درمان مکمل می شود، طب سوزنی به عنوان یکی از قدرمندترین طب ها

طب سوزنی برای درمان پرکاری تیروئید

طب سوزنی برای درمان پرکاری تیروئید   تیروئید یک غده درون ریز پروانه ای شکل است که در جلوی گلو

جراح استخوان کیست و جراحی استخوان چیست؟

جراحی استخوان شاخه ای از علم و هنر جراحی است که مورد نظر آن استفاده از روش های جراحی در درمان بیماری

طب سوزنی برای آلرژی و حساسیت فصلی

طب سوزنی برای آلرژی و حساسیت فصلی حدود ده تا چهل درصد مردم جهان گرفتار حساسیت فصلی یا رینیت آل