سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
پنج شنبه, 25 مرداد 1397 12:26

جراحی بای پس قلب چه زمانی باید انجام گیرد؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جراحی بای پس قلب چه زمانی باید انجام گیرد؟ جراحی بای پس قلب چه زمانی باید انجام گیرد؟

جراحی بای پس سرخرگ کرونری یک نوع عمل جراحی قلب می باشد. در این روش از رگ های خونی جهت میان بر زدن یا به اصطالح بای پس سرخرگ کرونری قلبی دچار تنگی و گرفتگی استفاده می شود. ضرورت انجام جراحی بای پس قلب در جهت رفع مسدودی عروق کرونری قلب و جلوگیری از عوارض آن و خطر مر گ است. در شرایط جدید جریان خون از رگ های خونی جدید به جای رگ های دچار تنگی صورت می گیرد.

جراحی بای پس قلب

پس از تشخیص پزشک جهت ضرورت انجام جراحی بای پس قلب، یا جراحی بای پس عروق کرونر، برای جایگزینی شریان های آسیب دیده است که خون را به عضله قلب می رسانند. جراح با استفاده از رگ برداشته شده از جای دیگر بدن برای ترمیم شریان های آسیب دیده استفاده می کند. این جراحی زمانی انجام می شود که عروق کرونر مسدود شده یا آسیب ببیند با دانستن خطرات و عوارض احتمالی مسدود بودن عروق کرونری ضرورت انجام جراحی بای پس بیشتر آشکار می شود. این شریانها قلب شما را اگر این شریان ها مسدود شده یا جریان خون محدود شده باشد، قلب به درستی کار نمی کند؛ که این حالت می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

ضرورت انجام جراحی بای پس قلب را می توان در یک جمله بیان کرد: باز گرداندن جریان طبیعی خونرسانی به قلب. هدف آن ایجاد یک مسیر جدید و هدایت جریان خون در اطراف یک شریان مسدود شده یا آسیب دیده در قلب شما است، به طوری که جریان خون را به عضله قلب را افزایش می دهد. پیوند رگ خونی مورد استفاده در جراحی معمولا از پا، بازو یا قفسه سینه (داخل قفسه سینه یا داخل پستان) گرفته می شود. ما در این مقالعه سعی کردیم ضرورت انجام جراحی بای پس قلب، اقدامات قبل از عمل و بعد از عمل را برای آشنایی بیشتر شما بیان کنیم.

سرخرگ های قلبی چگونه دچار تنگی می شوند؟

در طول زمان چربی ها، کلسترول و سایر مواد ممکن است در دیواره سرخرگ ها رسوب کرده و پلاک تشکیل شود. زمانی که پلاک کنده شود و پس از آن لخته خون ایجاد می گردد، جریان خون به قلب شما مسدود شده و ممکن است منجر به احساس ناراحتی در قفسه سینه گردد که تحت عنوان آنژین صدری نامیده می شود و این عامل ممکن است سبب حمله قلبی گردد.

ضرورت انجام جراحی بای پس قلب

صرورت انجام جراحی بای پس قلب برای از بین بردن علائم مانند درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم و تنگی نفس، ناشی از ایجاد ذخایر چربی یا پلاک در شریان های عروق کرونر است. شريانهاي قلبي خون شما را به قلب خود مي دهند و اين ذخاير چربي مي تواند مانع جریان شوند و باعث محدود كردن جريان خون شود. بیماری عروق کرونر می تواند به علت رژیم غذایی با چربی های اشباع شده، سیگار کشیدن، چاقی، شیوه زندگی بی تحرک، دیابت کنترل نشده، فشار خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری های قلبی رخ دهد. با داشتن بیماری های قلبی مزمن ضرورت انجام جراحی بای پس قلب بیشتر می شود.

انواع مختلف جراحی بای پس قلبی چیست؟

دکتر شما  پس از تشخیص ضرورت انجام جراحی بای پس قلب  بسته به شدت گرفتگی عروق و تعداد عروق مسدود شده، یک نوع خاصی از عمل جراحی بای پس را انتخاب می کند که می تواند شامل یک عروق مسدود شده تا چند عروق شود. خطر ابتلا به حمله قلبی، نارسایی قلبی یا دیگری بیماری قلب بستگی به تعداد عروق مسدود شده دارد.

ضرورت انجام جراحی بای پس قلب

 

چگونه می توانید برای این عمل آماده شوید؟

اگر دکتر و پزشک معالج شما ضرورت انجام جراحی بای پس قلب را برای شما تشخیص داده و شما منتظر عمل هستید و سوالات زیادی راجب نوع عمل جراحی دارید، دکتر شما بهترین منبع اطلاعات است. از او درباره این موارد سوال کنید:

 • نوع بیماری شما
 • ضرورت انجام جراحی بای پس قلب در شما؟
 • زمان مناسب برای انجام عمل جراحی
 • آنچه در طول و بعد از جراحی می توانید انتظار داشته باشید
 • دارو های لازم جهت جلوگیری از عود بیماری قبل از انجام عمل
 • آلرژی های شما
 • سابقه خانوادگی

چگونه ضرورت انجام جراحی بای پس قلب مشخص می شود؟

یک گروه از پزشکان، از جمله یک متخصص قلب، تشخیص می دهند که آیا بهتر است جراحی قلب باز انجام دهید یا جراحی بای پس قلب. برخی از شرایط پزشکی می تواند جراحی را پیچیده تر کند. شرایطی که می تواند عوارض ایجاد کند عبارتند از:

دیابت

بیماری کلیوی

بیماری شریانی محیطی (PAD)

قبل از برنامه ریزی برای عمل جراحی، با پزشک خود در مورد این مسائل صحبت کنید. شما همچنین می خواهید در مورد تاریخچه پزشکی خانواده خود و هر نسخه دارو و بدون نسخه (OTC) که شما مصرف می کنید صحبت کنید. نتایج جراحی برنامه ریزی شده معمولا بهتر از جراحی اورژانس است.

ریسک جراحی بای پس قلبی

هر عمل جراحی قلب دارای ریسک و خطر است. خوشبختانه پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر این روش را بهبود داده و شانس موفقیت جراحی را افزایش داده است. هنوز برای برخی عوارض بعد از جراحی وجود دارد. این عوارض ممکن است عبارتند از:

 • خون ریزی
 • آریتمی
 • لخته شدن خون
 • درد قفسه سینه
 • عفونت
 • نارسایی کلیه
 • تب
 • از دست دادن حافظه موقت یا دائمی
 • حمله قلبی یا سکته مغزی

گزینه های جراحی بای پس قلبی چیست؟

عده زیادی از بیماران بعد از تشخیص ضرورت انجام جراحی بای پس قلب برای آنها نگران خطرات و عوارض آن هستند، خوشبختانه در دهه گذشته، با پیشرفت های علمی جایگزین هایی برای جراحی قلب باز در دسترس است؛ که شامل:

آنژیوپلاستی بالون

آنژیوپلاستی بالون رایج ترین جایگزین توصیه شده توسط پزشک برای جراحی بای پس قلبی است. در طی این درمان یک لوله از طریق شریان مسدود شده شما قرار می گیرد. سپس، یک بالون کوچک به منظور گسترش عروق، تزریق می شود. آنژیوپلاستی بالون به اندازه عمل جراحی ضربان قلب موثر نیست، اما کمتر خطرناک است.

ضرورت انجام جراحی بای پس قلب

تقویت انعکاسی خارجی (EECP)

EECP یک روش سرپایی است. نشان داده شده است که یک جایگزین موثر برای جراحی بای پس قلبی است. EECP شامل فشرده سازی رگ های خونی در اندام های پایینی است. این کار باعث افزایش جریان خون به قلب می شود. جریان خون اضافی با هر بار ضربان قلب به قلب منتقل می شود. با گذشت زمان، برخی از رگ های خونی ممکن است شاخه های اضافی ایجاد می کنند که خون را به قلب تحویل می دهند و تبدیل به نوعی بای پس طبیعی می شوند.

داروها

قبل از اعمال جراحی بای پس قلب و یا هر روش دیگر، ممکن است برخی داروها باید مصرف شود. با مصرف برخی از داروها می توان با از بین بردن عوامل ایجاد پلاکت در عروق کرونری از ضرورت انجام جراحی بای پس قلب خلاضص شد. با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

تغذیه و تغییر سبک زندگی

بهترین اقدام پیشگیرانه شیوه زندگی قلب سالم است. خوردن رژیم غذایی بالا در اسیدهای چرب امگا ۳ و جلوگیری از اشباع و چربی های ترانس به قلب شما کمک می کند سالم بماند.

چگونه می توانم برای جراحی بای پس قلبی آماده کنم؟

اگر پزشک شما ضرورت انجام جراحی بای پس قلب را تشخیص داده، به شما دستورالعمل کامل را در مورد نحوه آماده سازی ارائه می دهد. اگر جراحی به صورت پیش بینی شده باشد و یک روش اورژانسی نباشد، احتمالا شما چندین قرار ملاقات قبل از عمل دارید که در آن از شما درباره سابقه پزشکی و سلامت خانواده شما سوال می شود. شما همچنین می توانید چندین آزمایش را انجام دهید تا بتوانید تصویری دقیق از سلامت خود دریافت کنید. این آزمون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نمونه های خون
 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG)
 • آنژیوگرافی

عمل جراحی بای پس قلب چگونه انجام می شود؟

ممکن است پزشک شما رگ لازم برای پیوند را از پا، بازو و یا از قفسه سینه بر دارد. یک سر آن به آئورت سرخرگ بزرگی که از قلب می آید وصل شده و سر دیگر به سرخرگ کرونری در زیر محل تنگی متصل می شود. پس از این عمل، خون می تواند از مسیر جدید به قلب جریان یابد

جراحی از نظر شما چگونه خواهد بود؟

شما در طول عمل خواب خواهید بود که بین ۳ تا ۶ ساعت به طول می انجامد. پس از جراحی برای چند روز شما به بخش مراقبت های ویژه ICU منتقل می شوید در بخش آی سی یو ICU خانواده شما به مدت کوتاهی می توانند شما را ملا قات کنند…

پس از جراحی حال شما چگونه است؟

شما در آی سی یو ICU بیدار می شوید و ممکن است در ابتدا کمی احساس به هم ریختگی کنید. آی سی یو ICU شلوغ است و چراغ ها همواره روشن هستند. ممکن است آگاهی شما نسبت به زمان غیر طبیعی باشد. جهت کمک به تنفس شما، لوله ای در دهان و گلوی شما قرار داده می شود که سبب ناراحتی شما می شود و با وجود آن نمی توانید صحبت کنید، اما پرستاران جهت ارتباط برقرار کردن به شما کمک می کنند. لوله تنفسی تا زمانی که قادرشوید دوباره تنفس نمایید در محل خود باقی می ماند چند ساعت ممکن است لوله ها و سیم های زیادی به شما متصل باشند.

قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، تیم پزشکی شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه مراقبت از خود به شما می دهد، از جمله:

 • مراقبت از زخم برش (ها)
 • استراحت مطلق
 • خودداری از فعالیت بدنی

حتی بدون عوارض، بهبودی از جراحی بای پس قلبی می تواند ۶ تا ۱۲ هفته طول بکشد. این کمترین زمان برای بهبودی بعد از عمل است. در طول این مدت، شما باید از اعمال شدید اجتناب کنید. فعالیت بدنی را تا حد ممکن محدود کنید. همچنین، نباید رانندگی کنید تا زمانی که از پزشک خود اجازه دریافت کنید.

اثرات درازمدت جراحی بای پس چیست؟

پس از عمل جراحی بای پس ضربان قلب، علائم مانند تنگی نفس، تنگی قفسه سینه و فشار خون بالا به احتمال زیاد بهبود خواهد یافت. یک بای پس می تواند یکی از مشکلات قلبی شما را حل کند، اما ممکن است لازم باشد بعضی از عادت ها را تغییر دهید تا از بیماری قلبی در آینده جلوگیری شود. بهترین نتایج جراحی در افرادی که تغییرات در شیوه زندگی سالم دارند، مشاهده شده است. با پزشک خود درباره تغذیه و سایر تغییرات شیوه زندگی به منظور ایجاد پس از جراحی صحبت کنید.

برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و نیز جلوگیری از پیشرفت این بیماری ها

 • سیگار نکشید و از افراد سیگاری دوری نمایید
 • .در صورت باال بودن فشارخونتان، آن را درمان نمایید.
 • .از رژیم سالم غذایی حاوی مقادیر پایین چربی اشباع، چربی ترانس، کلسترول و نمک استفاده کنید.
 • .دست کم روزانه ۳۳ دقیقه در بیشتر یا تمامی روزهای هفته ورزش نمایید. سالمندان و بیماران قلبی پس از مشورت با پزشک معالج برای تعیین نوع و سطح ورزش
 •  وزن خود را در سطح سالمی حفظ نمایید
 •  پزشک خود را به شکل منظم مالقات نمایید.
 • داروهای خود را درست مطابق دستور پزشک مصرف نمایید
 •  اگر مبتال به دیابت بیماری قند خون هستید، قند خون خود را کنترل کنید، سیگار را ترک نمایید، غذاهای سالم مصرف نمایید، ورزش نمایید و عالیم هشدار دهنده حمله قلبی را بیاموزید.

منبع : مجله اینترنتی دکتر دکتر

خواندن 700 دفعه

مطالب مرتبط

طب سوزنی و سلامت قلب

طب سوزنی و سلامت قلب وقتی صحبت از درمان مکمل می شود، طب سوزنی به عنوان یکی از قدرمندترین طب ها

طب سوزنی مخصوص چه افرادی است؟

طب سوزنی مخصوص چه افرادی است؟   تحمل درد سوزن هایی که در تمام نقاط بدن فرو می روند به خاطر سل

جراح استخوان کیست و جراحی استخوان چیست؟

جراحی استخوان شاخه ای از علم و هنر جراحی است که مورد نظر آن استفاده از روش های جراحی در درمان بیماری

اعمال جراحی ارتوپدی

درمان‌های مختلفی به توسط متخصصین ارتوپدی انجام می‌شود که شایع‌ترین آنها عبارتند از جا اندازی شکست

خون چیست و چه در مورد آن می دانیم؟

خون چیست و چه در مورد آن می دانیم؟      تا به حال از خود پرسیده اید خون از چه ساخته شده؟ اگر حدا