سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
پنج شنبه, 25 مرداد 1397 02:18

نارسایی دریچه تریکوسپید قلب

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نارسایی دریچه تریکوسپید قلب نارسایی دریچه تریکوسپید قلب

قلب دارای دو دریچه بین بطن‌ها و دهلیزها بنام میترال و سه لتی  است که هنگام انقباض قلب بسته می‌شوند. دریچه سه لتی قلب دریچه‌ای است که بین دهلیز راست و بطن راست قلب قرار گرفته‌است . به طور طبیعی دهانه‌های دریچه سه لتی قلب هنگام دیاستول باز است و خون از دهلیز راست وارد بطن راست می‌شود. طی انقباض بطن راست (سیستول) دریچه سه لتی بسته نگه داشته می‌شود.   منظور از نارسایی دریچه سه لتی قلب بازگشت خون از دریچه سه لتی قلب به دهلیز هنگام انقباض قلب است.

در نارسایی دریچه سه لتی قلب (تریکوسپید) دریچه ی مزبور، در طول سیستول به طور کامل بسته نمی شود و در نتیجه در هر ضربان قلب، خون از سمت راست قلب، در مسیر مخالف طبیعی پمپ می شود. در اکثر موارد نارسایی دریچه سه لتی قلب ، عملکردی و ثانویه به اتساع قابل ملاحظه بطن راست و حلقه ی دریچه ی سه لتی است ولی ممکن است علل مادرزادی هم منجر به بیماری نارسایی دریچه سه لتی قلب شوند. اتساع بطن راست، آناتومی طبیعی و مکانیک دریچه سه لتی قلب و عضلات مسئول عملکرد صحیح آن را بر هم می زند و این امر منجر به عدم کفایت دریچه سه لتی قلب می شود.

علل شایع اتساع بطن راست عبارتند از: نارسایی قلب چپ، پر فشاری ریوی و انفارکتوس بطن راست. یک مورد استثنای قابل توجه درباره ی اتساع بطن راست به عنوان عامل نارسایی دریچه سه لتی قلب در التهاب پوشش داخل حفرات قلب راست (آندوکاردیت قلب راست) روی می دهد. در این وضعیت دریچه سه لتی در نتیجه ی عفونت دچار آسیب مستقیم می شود.

علائم نارسایی دریچه سه لتی قلب

نارسایی دریچه سه لتی قلب ممکن است به ویژه در صورت محفوظ ماندن عملکرد بطن راست، بدون علامت باشد. بر عکس، ممکن است نارسایی دریچه سه لتی قلب درجاتی از تورم (اِدِم)، ناراحتی مبهم بالای شکم (به دلیل احتقان کبد) و خستگی (ناشی از کاهش برون ده قلب) وجود داشته باشند. در موارد شدید نارسایی دریچه سه لتی قلب آسیت (تجمع مایع در شکم) و سیروز قلبی دیده می شوند.

۱- اختلال ساختمانی دریچه سه لتی قلب شایع بوده و می تواند بطور طبیعی و بدون همراهی با بیماری دیگری دیده شود.در این موارد  نارسایی دریچه سه لتی قلب (یا رگور‍ژیتاسیون تری کوسپید) اغلب  جزئی(Mild) بوده و این موارد همراه با فشار ریوی نرمال می باشد. سیر نارسایی دریچه سه لتی قلب خوشخیم بوده و معمولا خطرناک و پیشرونده نمی باشد.

۲- اتیولوژى دوم اختلال  عملکردی (Functional) دریچه سه لتی قلب و ثانویه به اتساع شدید بطن راست  به هر علت ( اغلب همراه با هیپرتانسیون ریوى  مثل آمبولی ریه یا بیماری قلب ریوی و … و یا نارسایی قلب راست )است

موارد خفیف نارسایی دریچه سه لتی قلب بعلت اختلال ساختمانی دریچه سه لتی قلب کاملا بدون علامت می باشد. در موارد شدید نارسایی دریچه سه لتی قلب ، تظاهرات بالینى شبیه  نارسائى شدید بطن راست همراه با ادم اندامها ،بزرگی کبدی (هپاتومگالى) و در مراحل پیشرفته تر از نارسایی دریچه سه لتی قلب تورم شکم  می باشد. بسته به علت نارسایی دریچه سه لتی قلب ، علائم بیماری ثانویه نارسایی دریچه سه لتی قلب مثل بیماری ریوی همراه در بیماری کورپولمونال (قلب ریوی) دیده می شود.

تشخیص نارسایی دریچه سه لتی قلب

بیماری نارسایی دریچه سه لتی قلب به وسیله ی معاینه و اکوکاردیوگرافی تشخیص داده می شود. در معاینه سیاهرگ های گردن متسع و برجسته هستند و اغلب، احتقان کبدی وجود دارد.

درمان نارسایی دریچه سه لتی قلب

درمان بسته به شدت نارسایی دریچه سه لتی قلب و  بیماری زمینه ای و نیز علائم نارسایی دریچه سه لتی قلب متفاوت است.   موارد خفیف و بدون علامت نارسایی دریچه سه لتی قلب هیچ درمانی لازم  ندارد.  برای ادم اندام ها و تورم شکمی ناشی از نارسایی دریچه سه لتی قلب  ، درمان شدید با دیورتیک لازم است. درمان برونکو دیلاتور و اکسیژن تکمیلی  برای بیماری کورپولمونال (قلب ریوی) انجام می شود. درمان نارسایی قلب راست برای علائم نارسایی دریچه سه لتی قلب در نظر گرفته می شود. و  در موارد شید نارسایی دریچه سه لتی قلب ، درمان جراحى به‌صورت ترمیم حلقه (Annuloplasty) دریچه سه لتی قلب یا تعویض دریچه سه لتی قلب در صورت عدم امکان ترمیم با دریچه بیولو‍یک(خوکی یا گاوی) لازم می شود.

در اکثر موارد درمان جراحی نارسایی دریچه سه لتی قلب توصیه نمی شود زیرا مشکل اصلی اتساع یا آسیب دیدگی بطن راست است. درمان دارویی نارسایی دریچه سه لتی قلب به وسیله ی داروهای مُدر پایه ی اصلی درمان را تشکیل می دهد که متأسفانه این داروها می توانند موجب کاهش حجم و کاهش برون ده قلب شوند. درمان دارویی نارسایی دریچه سه لتی قلب به منظور کاهش پس بار قلبی نیز ممکن است مفید واقع شود.

تنگی دریچه سه لتی قلب

دریچه ی سه لتی (تریکوسپید) در سمت راست قلب قرار دارد و دهلیز راست را از بطن راست جدا می کند. به طور معمول این دریچه هنگامی که دهلیز راست انقباض پیدا می کند باز می شود و در نتیجه خون به سمت پایین، یعنی داخل بطن راست جریان می یابد. هنگامی که بطن راست منقبض می شود، دریچه ی سه لتی مسدود می شود و در نتیجه خون به ریه ها جریان می یابد. تنگی دریچه سه لتی بیماری نادری است که موجب می شود قلب (دهلیز راست) برای فرستادن خون از دریچه مزبور به داخل بطن راست با سختی بیشتری پمپ نماید. با گذشت زمان، به دلیل همین کار اضافی دهلیز راست بزرگ می شود. با ضخیم شدن دهلیز راست، قدرت پمپ خون از دریچه سه لتی کاهش می یابد و در نتیجه خون به سمت عقب پس می زند. در موارد خیلی شدید بیماری که همراه با نارسایی احتقاتی قلب هم دیده می شوند، مایعات در ریه تجمع پیدا می کنند و شخص دچار ((ادم ریوی)) می شود.

تنگی دریچه سه لتی هنگامی بروز میکند که دریچه بین دهلیز راست و بطن راست کم عرض شود و معمولا یکی از عوارض تب رماتیسمی میباشد. اگر تنگی شدید باشد خون به وریدهای بزرگ (ورید اجوف) پس میزند و باعث بزرگی کبد و احساس لرزش در گردن در اثر اتساع وریدهای گردنی میشود. در ضمن خون کافی به ریه ها تلمبه نمیشود که باعث خستگی و تنگی نفس میگردد. به ندرت تنگی آنقدر شدید است که درمان جراحی ضروری باشد. پس زدن خون از دریچه سه لتی معمولا به علت برخی ناهنجاریهای مادرزادی است که به حدی بطن راست را بزرگ میکنند که موجب نارسایی دریچه و نشت خون به دهلیز راست هنگام انقباض بطنی میشوند. علائم معمولا مشابه تنگی دریچه است. جراحی اغلب ضرورتی ندارد.

علت تنگی دریچه سه لتی

شایع ترین علت تنگی دریچه سه لتی ، تب روماتیسمی است و معمولاً همراه با بیماری دریچه ی میترال یا آئورت دیده می شود. نقیصه مادرزادی هم می تواند موجب تنگی دریچه سه لتی شود. تومورهای دریچه ای هم می توانند باعث تنگی دریچه سه لتی شوند. بیماری تنگی دریچه سه لتی در زنان شایع تر از مردان است و پیشرفت آهسته ای دارد. معمولاً بیماران مبتلا به تنگی دریچه سه لتی با علایم تپش قلب و ضربان نامنظم و نشانه های نارسایی قلب راست، شامل خستگی، نفخ شکم و تورم (اِدِم) محیطی مراجعه می کنند.

تشخیص تنگی دریچه سه لتی قلب

بیماری تنگی دریچه سه لتی به وسیله ی سمع قلب و اکوکاردیوگرافی، رادیوگرافی قفسه سینه یا کاتتریزاسیون قلب راست تشخیص داده می شود. ممکن است علایم بیماری تنگی دریچه سه لتی سال ها وجود نداشته باشند. بعضی از بیماران به طور کامل از ابتلا به تنگی دریچه سه لتی بی اطلاع هستند. درمان بیماری به شدت تنگی دریچه سه لتی ، سرعت پیشرفت آن و وضعیت بهداشتی عمومی بیمار بستگی دارد. در صورت وجود احتقان سیاهرگی سیستمیک قابل ملاحظه، محدود کردن شدید مصرف نمک، قبل از انجام درمان جراحی تنگی دریچه سه لتی ضرورت دارد. درمان جراحی تنگی دریچه سه لتی معمولاً در زمان انجام جراحی دریچه ی میترال در صورت خفیف بودن تنگی دریچه سه لتی ضروری نیست ولی در افراد مبتلا به تنگی دریچه سه لتی متوسط تا شدید لازم است. تنگی دریچه ی تریکوسپید تقریباً همیشه با نارسایی قابل ملاحظه ی این دریچه همراه است.

پزشک متخصص تنگی دریچه سه لتی قلب ممکن است بخواهد برای تشخیص بیماری قلبی، آزمایشاتی انجام دهد که نوع و چگونگی این آزمایشات بوسیله او تعیین می‌شود. هر یک از این آزمایشات اطلاعات خاصی را درباره ساختمان و کارکرد قلب شما در اختیار پزشک می‌گذارد و او با مقایسه نتایج این آزمایشات به تصویری از اوضاع خاص قلب شما دست می‌یابد.

برخی از این آزمایشات که به طور معمول برای ارزیابی دقیق وضعیت قلبی انجام می‌شود عبارتند از: الکتروکاردیوگرام، فونوکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام، عکس قفسه صدری، کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی قلبی و آزمایشات خون جهت بررسی الکترولیتها، آنزیم ها و بررسی های انعقاد خون قبل از عمل انجام می‌گیرد.

تعویض دریچه سه لتی (تریکوسپید) باید با دریچه مصنوعی از نوع خوکی و دریچه آئورت و میترال بهتر است. از نوع مکانیکی یا فلزی باشد. دریچه آئورت و میترال بهتر است از نوع مکانیکی یا فلزی باشد. کما اینکه پس از عمل جراحی تعویض دریچه باید طبق نظر پزشک معالج دارو درمانی ادامه خواهد داشت.

التهاب یک دریچه می تواند لبه دریچه را به یکدیگر بچسباند سپس به واسطه تشکیل بافت فیبروز ،ضخامت افزایش می یابد،انعطاف پذیری آنها از بین می رود و چروکیده می شوند. تنگی و نارسایی ایجاد می شود و عملکرد قلب به عنوان یک پمپ کارآمد مختل می شود.

اگر دهانه دریچه تنگ شود یا لت ها به دلیل بیماری بد شکل و چروکیده شوند ، یک اثر موجی به وجود می آیدو به ارتعاشاتی می انجامد که به صورت سوفل های قلبی شنیده می شود.

منبع : کتاب بیماری های قلبی/iranheart.ir

خواندن 1087 دفعه

مطالب مرتبط

طب سوزنی و سلامت قلب

طب سوزنی و سلامت قلب وقتی صحبت از درمان مکمل می شود، طب سوزنی به عنوان یکی از قدرمندترین طب ها

آناتومی و فیزیولوژی قلب

 قلب انسان به‌ طور متوسط حدود ۷۰ بار در دقیقه می‌تپد. قلب انسان بین دو شش در بدن قرار دارد و به گو

فشار خون در یک نگاه ؛ خلاصه گایدلاین انج

فشار خون ؛ مبحثی که بارها و بارها توسط کارشناسان و متخصصان علم پزشکی مورد بحث قرار گرفته و مقالات زی

همه چیز درباره عمل جراحی پیوند قلب

پیوند قلب (Heart transplant)، عمل جراحی است که در آن، قلب دچار نارسایی و بیماری، با قلب اهدایی، که

نارسایی قلبی

 اصطلاح ” نارسایی قلب ” به معنی این است که قلب شما نمی تواند به خوبی آنچه باید خون را پمپ کند. نارسا