سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
دوشنبه, 15 مرداد 1397 11:26

طب سوزنى در درمان سندروم روده تحریک پذیر

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

طب سوزنى در درمان سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر. علایم و نشانه های اصلی سندروم روده تحریک پذیر عبارتند از: دردهای شکمی، نفخ ، تناوب در یبوست و اسهال. طب مدرن تاکنون هیچ علت خاصی را برای پیدایش سندروم روده تحریک پذیر پیدا نکرده است. همچنین تاکنون هیچ درمان موثری نیز برای آن پیدا نشده است. و اطباء تنها کاری که از دستشان برمی آید تسکین موقتی علایم آن می باشد.

اما امروزه تحقیقات دانشمندان نشان داده است که طب سوزنی بر روی سندروم روده تحریک پذیر بسیار موثر می باشد.  و با اثر بر روی مغز، باعث تسکین و بهبودی بیماری شان می گردد. گزارش شده است که تا حدود بیست و دو درصد افراد در انگلستان دچار سندروم روده تحریک پذیر(Irritable bowel syndrome )IBS هستند. این بیماری شایعترین بیماری گوارشی عملکردی می باشد که توسط پزشکان عمومی ویزیت می گردد.

خانمها دو تا سه برابر بیشتر از مردان دچار سندروم روده تحریک پذیر

می شوند و اغلب مشکل آنها در دوران پریودشان تشدید می شود. این بیماری اغلب از زمان بلوغ شروع می شود. عوامل مستعد کننده این بیماری عبارت از رژیم غذایی کم فیبر، استرسهای هیجانی، ابتلا به اسهال های عفونی و استفاده از داروهای مسهل می باشد. دردی که در IBS ایجاد می گردد می تواند منجر به مراجعه بیمار به پزشک، بستری شدن در بیمارستان و غیبت از محل کار شده و همچنین می تواند باعث افسردگی بیمار گردد. علت بروز IBS هنوز نامشخص می باشد اما این طور به نظر می رسد که اعصاب حسی در روده ها در این افراد دچار حساسیت بیش از حد شده و ممکن است دیواره روده ها در هنگام کشش، از خودشان واکنش بیش از حد نشان دهد. عضلات روده ها می توانند واکنش بیش ازحدی از خود نشان داده و باعث بروز درد، اسپاسم، نفخ، یبوست و یا اسهال شوند. داروهایی که در درمان IBS بکار می روند معمولا آنچنان موثر واقع نمی شوند. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که طب سوزنی با استفاده از روشهای زیر می تواند به بیماران دچار سندروم روده تحریک پذیر کمک نماید:
* درد آنها را بسیار تسکین می دهد.
* آستانه حسی روده ها را به میزان زیادی بالا می برد.
* تون پاراسمپاتیک آنها را افزایش می دهد. استرس باعث فعال شدن سیستم اعصاب سمپاتیک می گردد که می تواند باعث تحریک اسپاسم روده ها و در نتیجه شکم درد گردد.

 www.hemmatkhah.com

خواندن 805 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 مرداد 1397 11:26

مطالب مرتبط

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یا سوزن درمانی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است، که نظیر بسیاری از قواعد و قو

سوزن طب سوزنی

شایع‌ترین مکانیزم تحریک نقاط خاص درطب سوزنی، نفوذ به پوست با سوزن‌های نازک فلزی است که به صورت د

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آیا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی اگر طب سوزنی توسط یک متخصص باتجربه، با استفاده از سوزن‌های استاندارد، تمیز و یک بار م

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس