سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
پنج شنبه, 25 مرداد 1397 00:39

مزایای برنامه توانبخشی بعد از سکته قلبی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مزایای برنامه توانبخشی بعد از سکته قلبی مزایای برنامه توانبخشی بعد از سکته قلبی

این برنامه ممکن است به ظاهر فنی و سازمانی باشد ولی در آن کلاسی که شما هستید مذاکرات همه غیر رسمی است. در هر جلسه ممکن است که رئوس مطالبی را مطرح کنند و شما فرصت خواهید داشت که سوال های خودتان را مطرح کنید.

سوالات مطرح در برنامه توانبخشی سکته قلبی

رئوس مطالبی که در این جلسات مطرح می شوند عبارتند از :
- قلب چگونه کار می کند؟ چه اشکالاتی ممکن است در کار قلب ایجاد شود؟ چرا و چگونه افراد به بیماری های عروق دچار می شوند؟
چگونه شما می توانید فاکتورهای مربوط به بیماری های عروق کورونر را تشخیص دهید.
- رژیم غذائی و خوراک های سالم
- شما می توانید موضوع رژیم غذایی خودتان را با متخصص تغذیه مطرح کنید.
- چگونه می توانید تنش های درونی خودتان را تشخیص دهید و با آن رفتار کنید.
- اگر شما اهل دخانیات هستید شما را تشویق می کنند تا آنرا رها کنید و راه آن را به شما می آموزند.
- داروهای شما، می توانید آن را با پزشک، پرستار و یا داروسازانی که در آن کلاس تجمع می کنند مطرح کنید.
موضوع های عملی دیگر از قبیل رانندگی، رفتن به مرخصی و مسافرت است.
بازگشت دوباره به کار، افرادی که سکته قلبی آنان چندان حاد نبوده است معمولاً می توانند به کار خود بازگردند. شما می توانید با یکی از اعضای تیم راجع به نوع کاری که شما می کنید صحبت کنید. به سادگی می توانند کار شما را برآورد کنند و به شما نظر دهند که چه موقع می توانید به کار خود باز گردید.
حاضر شدن در کلاس های توانبخشی به شما آن فرصت را می دهد که سوال کنید و نگرانی هائی را که هنوز دارید مطرح کنید و جواب بگیرید.
چگونه می توانم از نزدیکترین برنامه توانبخشی خود آگاه شوم.
اگر هنوز به کلاس توانبخشی دعوت نشده اید از بیمارستانی که در آن برای درمان بستری شده بودید یا از پزشک خانوادگی خود آنرا سوال کنید.(این تشریفات خاص انگلستان است.)

بازتوانی قلبی

برنامه‌های بازتوانی قلبی اغلب از طریق بیمارستان‌ها به افراد ارایه می‌شوند. برنامه بازتوانی قلب، یک برنامه مراقبت پزشکی است که به شما کمک می‌کند تا نحوه زندگی کردن در کنار بیماری قلبی را یاد بگیرید. همچنین شما را با منابعی آشنا می‌سازد که می‌توانند کمک‌هایی به شما عرضه نمایند تا به زندگی کامل و رضایت‌بخش برگردید. این برنامه هر چند محدودیت زمانی دارد، ولی سرعت بهبودی شما را بالا می‌برد. کارکنان آموزش دیده با شما کار می‌کنند تا شما بهبودی، وضعیت پزشکی، برگشت به کار و زندگی خانوادگی بهتری داشته باشید. در بازتوانی، ورزشی که در شرایط تحت کنترل و زیر نظر پرسنل پزشکی مجرب انجام می‌شود سطحی از ایمنی را فراهم می‌نماید که به شما کمک می‌کنند تا به اهداف ورزشی خودتان راحت‌تر و آسان‌تر از ورزش کردن به تنهایی دست یابید. بسیاری از بیمه‌ها بازتوانی قلبی را پوشش می‌دهند. پزشک شما معمولا اطلاعاتی درباره برنامه‌های بازتوانی قلبی نزدیک به محل زندگی شما ارایه می‌دهد.
برنامه باز توانی معمولاً سه ماه طول می کشد و به چهار مرحله تقسیم‌بندی می‌شود: بستری شدن در بیمارستان، دوران نقاهت زودهنگام (۲ تا ۱۲ هفته بعد از رفتن به خانه)، دوران نقاهت دیرهنگام (۶ تا ۱۲ هفته یا بیشتر) و مرحله نگهداری.
مرحله نگهداری شامل بقیه عمر شما می‌باشد و در این مرحله تغییرات مثبت شیوه زندگی دایمی شده و شما به فعالیت‌های طبیعی زندگی برمی‌گردید. یک برنامه بازتوانی قلبی به شما در موارد زیر کمک خواهد کرد:
• افزایش تدریجی سطح فعالیت جسمانی شما به منظور تقویت قلبتان بطوریکه بتوانید ظرفیت فعالیت جسمانی خود را به طور ایمن به حداکثر برسانید.
• تغییر شیوه آشپزی، رژیم‌های غذایی و شیوه‌های تغذیه به منظور تمرکز بر یک رژیم کم چرب و کم کلسترول.
• تهیه و تنظیم برنامه‌ای برای متعادل کردن رژیم غذایی و میزان فعالیت ورزشی به منظور کنترل وزن.
• استفاده از مشاوره و سایر کمک‌ها برای ترک سیگار.
• استفاده از مشاوره درباره تاثیر شغل بر سلامتی قلب و اینکه چگونه می‌توان از خود مراقبت کرد.
• یادگیری روش‌های مختلف (مانند یوگا، مدیتیشن، یا ماساژ) به منظور کنترل استرس موجود در محیط‌های کاری.
• پرداختن به جنبه عاطفی و روانی تغییرات زندگی.
• گفتگو با افرادیکه با چالش‌های مشابهی مواجه بوده و تغییرات مشابهی را در زندگی خود اعمال می‌کنند.

برنامه توانبخشی در سرتاسر کشور یکسان نیست. ولی بیشتر برنامه ها شامل سه اصل زیر است:

- تمرین ورزشی
- تمدد اعصاب
- اطلاعاتی درباره سبک های زندگی افراد و انواع درمان ها
تمرین های ورزشی

پیش از آنکه برنامه توانبخشی را شروع کنید بر آوردی اولیه از توانایی شما بعمل می آورند تا شما بدون خطر، برنامه های ورزشی را شروع کنید. یک نفر ویژه گر فیزیوتراپی یا فیزیولوژیست ورزشی می تواند برنامه ورزشی شما را تنظیم نماید و آن را بر قامت شما استوار نماید.

در ابتدای هر جلسه برنامه گرم کردن بدن که شامل کش دادن ماهیچه هاست شروع می شود. تمرینات، بطور کلی ((اروبیک)) است. یعنی تمرین هایی است که کمک می کند قلب شما و دوران خون را در آن اصلاح بخشد. به تدریج شما را تشویق می کنند تا میزان فعالیت خودتان ظرف این چند هفته ای که در مرکز توانبخشی هستید اضافه کنید. بسیار قابل اهمیت است که شما در حد توان خود ورزش کنید و همواره به پیشنهادهای مربیان توجه داشته باشید. در آخر هر برنامه، قسمت آرامش شروع می شود تا شما به تمدید ماهیچه های بدن خود بپردازید و مانع از آن شوید که فردای آن روز در عضلات خودتان درد احساس کنید.
پس از سکته قلبی، کاملا، طبیعی است که شما به این برنامه ورزشی علاقمند خواهید شد. در هر حال، رفتن به این کلاس توانبخشی به شما کمک می کند تا اطمینان یابید مانند گذشته می توانید دوباره فردی فعال شوید.

هدف از توانبخشی قلبی بعد از سکته قلبی

اگر شما سکته قلبی داشته اید، بیمارستانی که در آن بستری شده بودید ممکن است از شما دعوت کند در یکی از برنامه های توانبخشی که معمولاً شش هفته پس از سکته شما شروع می شود شرکت نمائید.

هدف از توانبخشی قلبی آن است که شفا یابی شما را بالا برد و شما را چنان آماده کند که از زندگی خود حداکثر استفاده را بنمائید. چه شما به دنبال علت بیماری قلبی خودتان محدودیتی ناچیز و چه، شدید داشته باشید این برنامه توانبخشی می تواند برای شما مفید باشد.

چنانچه بیماری قلبی شما بالنسبه سبک بوده است متوجه می شوید که پس از برنامه توانبخشی که داشته اید، شما سالم تر از گذشته شده اید. اگر بیماری شما شدید بوده باشد ممکن است درک کنید که درست است که شما شدید بوده باشد ممکن است درک کنید که درست است که فعالیت های شما محدود شده است، ولی آن برنامه توانبخشی به شما کمک کرده است تا اطمینان بیشتری پیدا کنید، بازیابی سلامت خود را به حداکثر برسانید و کیفیت سبک زندگی خود را بهبود بخشید.

منبع :iranheart.ir

خواندن 633 دفعه

مطالب مرتبط

نکات مهم و قابل توجه قبل و بعد از طب سوز

قبل از انجام طب سوزنی لازم نیست ناشتا باشید: بهتر است ساعاتی قبل از شروع درمان، غذای کامل م

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی، روشی نوین و بی خطر   روش‌های جلوگیری از ریزش مو انتخاب روش

طب سوزنی اختلالات خواب را از بین می برد

طب سوزنی اختلالات خواب را بر طرف می کند طب مرسوم اغلب بی خوابی را با تجویز دارو درمان می کند که

دبابت بی مزه از علائم تا درمان آن

دبابت بی مزه از علائم تا درمان آن دیابت بی مزه شاید نوعی از دیابت باشد که کمتر کسی نامش را شنیده با

نکات قبل از عمل جراحی بینی

نکات قبل از عمل بینی   باید بدانید جراحی بینی یک عمل مینور (کوچک) می باشد که به بیمار استرس شد