شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
پنج شنبه, 25 مرداد 1397 00:06

علائم سکته قلبی در زنان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علائم سکته قلبی در زنان علائم سکته قلبی در زنان

حمله قلبی از جمله مشکلاتی است که اگر علائم آن را ندانیم ممکن است با بیماری‌های دیگری نظیر سوءهاضمه اشتباه گرفته شود. تحقیقات نشان می‌دهد، سالانه بیش از ۳۸ هزار زن زیر پنجاه سال حمله قلبی را تجربه می‌کنند. لذا آشنایی با علائم این حملات موضوعی بسیار مهم است.

حمله قلبی در زنان

حملات قلبی با علائم مشابهی در زنان و مردان همراه نیستند. علاوه بر نشانه‌های معمول حملات قلبی، بسیاری از زنان علائم خاموش و مبهمی را تجربه می‌کنند که ممکن است آن‌ها را علائم حمله قلبی تلقی نکنند. موارد زیر شش نشانه شایع حمله قلبی در زنان است:

درد و ناراحتی در قفسه سینه

درد، ناراحتی، سوزش و فشار در قفسه سینه، علائم حمله قلبی در زنان و مردان است. بااین‌حال، برخی زنان درد را در تمام قفسه سینه و نه‌فقط در سمت چپ تجربه می‌کنند. اگر درد یا فشار پس از چند دقیقه برطرف نشود، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرند.

درد بازوها، پشت، گردن و فک:

این علائم که در زنان بیش از مردان شایع است، ممکن است گیج‌ کننده باشد. معمولاً حمله قلبی در درجه اول با درد در قفسه سینه یا در بازوی چپ شناخته می‌شود، اما در زنان، درد گاهی در جاهای دیگری مانند فک و گردن نیز بروز می‌کند. این درد می‌تواند فزاینده، شدید یا ناگهانی باشد و حتی ممکن است اواسط شب فرد را از خواب بیدار کند. اگر درد در ناحیه فک ثابت و طولانی‌مدت است و دندان‌‌هایتان مشکلی ندارد به‌ احتمال‌ زیاد یک حمله قلبی را تجربه کرده‌اید. بهتر است هر درد غیرمعمولی در قسمت بالاتنه را به پزشک گزارش دهید.

درد معده:

گاهی زنان هنگام حمله قلبی فشار زیادی را در ناحیه شکمی تجربه می‌کنند. این علامت معمولاً با علائم مسمومیت غذایی، آنفلوانزا، زخم معده یا ترش کردن اشتباه گرفته می‌شود. اگر حالتی مانند سنگینی زیاد روی ناحیه شکمی را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید.

تنگی نفس، حالت تهوع یا سرگیجه

مشکلات تنفسی که علت خاصی ندارند، ممکن است نشانه حمله قلبی باشند؛ بخصوص اگر با یک یا چند علامت دیگر از علائم حملات قلبی همراه شوند. در این موارد، فرد در حالی‌ که هیچ حرکتی انجام نداده احساس کسی را دارد که در حال دوی ماراتن است. اگر بدون هیچ علت خاصی احساس ضعف می‌کنید، سرتان گیج می‌رود، تنگی نفس دارید و عرق سرد بر بدنتان نشسته باید به پزشک مراجعه کنید. در معرض حمله قلبی قرار دارید.

عرق سرد

عرق سرد، از علائم شایع حمله قلبی در زنان است. این علامت به‌تنهایی نشانه مشکل نیست زیرا ممکن است از سایر انواع استرس نیز ایجاد شود، اما اگر عرق سرد را همراه با علامت دیگری از علائم حمله قلبی تجربه کردید، بهتر است آن را با پزشک در میان بگذارید.

خستگی فزاینده

اگر قادر به راه رفتن نیستید و به‌ سرعت خسته می‌شوید و باید استراحت کنید، نشانه این است که خون به‌ راحتی از قلب به سایر نقاط بدن پمپاژ نمی‌شود. برخی زنانی که دچار حمله قلبی می‌شوند، احساس خستگی مفرط را تجربه می‌کنند، حتی اگر آرام نشسته باشند یا فعالیت زیادی انجام نداده باشند، این حالت می‌تواند یکی از علائم هشدار دهنده حمله قلبی به شمار آید.

سکته یکی از علائم رایج مرگ و میر در بین زنان است به گونه‌ای که یک چهارم زنان آمریکایی بر اثر سکته قلبی می‌میرند. احساس فشار در قفسه سینه و احساس خرد شدن آن، علائم رایج سکته قلبی در زنان است که باید آن را جدی گرفت.

علائم سکته قلبی در زنان

حدود ۹۰ درصد از زنان و مردان که دچار سکته قلبی شده‌اند درد در قفسه سینه را گزارش داده‌اند. البته گاهی اوقات درد در قفسه سینه هیچ ربطی به سکته ندارد بلکه می‌تواند ناشی از ریفلاکس اسید معده باشد. بنا به تحقیقات صورت گرفته، خانم‌های دارای سن ۱۸ تا ۵۵ سال با اضافه وزن بالا بیشتر در معرض سکته قلبی هستند. بررسی‌ها نشان داده است که تقریباً ۶۲ درصد از زنان بیشتر فشار در قفسه سینه را در زمان سکته قلبی گزارش داده‌اند. معمولاً زنان در هنگام سکته قلبی دارای علائم زیر هستند.

 • احساس درد معده
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • فشار بر روی قفسه سینه و گشترش آن تا دست ها
 • حالت تهوع
 • سرگیجه

جالب است بدانید که ۵۳ درصد از زنان حتی احتمال نمی‌دادند که این علائم مربوط به قلب باشد. اگر این علائم در زنان اشتباه گرفته شود. می‌تواند منجر به مرگ آنها شود. تحقیقات نشان می‌دهد ۵۰ درصد زنان و مردان در تشخیص علائم کسته دچار اشتباه می‌شوند و اغلب این علائم را ناشی از سوء هاضمه یا ریفلاکس اسید معده می‌دانند. ۹ درصد زنان این علائم را ناشی از استرس و اضطراب می‌دانند.

شش علائمی که در زنان بیشتر رایج است

 • فشار بر روی قفسه سینه در زنان بسیار رایج است. زنان درد را تنها در سمت چپ خود احساس می‌کنند. درد در قفسه سینه زنان با احساس فشردگی قفسه سینه و پریشان حالی همراه است.
 • درد در باز، پشت، گردن و فک نیز در زنان بیش از مردان مشاهده می‌شود. این درد ممکن است در زنان به شکل تدریجی یا ناگهانی رخ دهد.
 • دل درد نیز یکی از علائم مهم سکته قلبی در زنان است. گاهی این موضوع با ناراحتی معده اشتباه گرفته می‌شود؛ اما اگر دل درد با حالت تهوع و سرگیجه همراه است می‌تواند از علائم سکته قلبی باشد.
 • ضعف در تنفس همراه با حالت تهوع یا سرگیجه می‌تواند علائم ناشی از سکته قلبی باشد. بهتر است هرچه زودتر خود را به پزشک متخصص قلب و عروق برسانند.
 • تعرق، مخصوصاً عرق سرد از نشانه‌های رایج سکته قلبی در زنان است. به این نکته توجه داشته باشید گاهی اوقات تنگی نفس با عرق سرد همراه نیست بلکه در برخی افراد با گرگرفتگی همراه است.
 • در بعضی از زنان سکته قلبی با خستگی همراه است. بسیاری از این زنان مدت زمان طولانی نشسته یا دراز می‌کشند و از درد در قفسه سینه شکایت دارند.

نکات مهم

 • با مشاهده‌ای این علائم هرچه سریع‌تر خود را به بیمارستان برسانید.
 • با مشاهده‌ای این علائم رانندگی نکنید.
 • اگر همراهی با شما نیست هرچه سریع‌تر با آمبولانس تماس بگیرید.
 • نگران نباشید و خونسردی خود را حفظ کنید.
 • گاهی اوقات ممکن است این علائم به خاطر بیماری دیگری مشاهده شود.

منبع :behzy.com

خواندن 238 دفعه

مطالب مرتبط

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس

تاثیر طب سوزنی در درمان زانو

تاثیر طب سوزنی در درمان زانو زانو درد یک شکایت رایج در میان کودکان و بزرگسالان است. به گفته آک

جایگاه طب سوزنی در جهان

جایگاه طب سوزنی در جهان طب سوزنی از شمال شرق چین سرچشمه گرفته و از طریق مهاجرت پزشکان و محققان

طب سوزني در درمان فلج صورت( فلج بل )

طب سوزني در درمان فلج صورت( فلج بل ) طب سوزنی _ از هر 5000 نفر، یک نفر هر سال در انگلستان به فل

اثر طب سوزنى در درمان میگرن و انواع سردر

اثر طب سوزنى در درمان میگرن و انواع سردردها : میگرن و انواع سردردها.  از آنجايي که طب غربي هميش