شنبه, ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
چهارشنبه, 24 مرداد 1397 23:54

عمل جراحی ترمیم یا تعویض دریچه های قلب

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عمل جراحی ترمیم یا تعویض دریچه های قلب عمل جراحی ترمیم یا تعویض دریچه های قلب

عوامل متعددی باعث اختلال در اعمال دریچه ها می شود که این عوامل شامل نواقص و ناهنجاری های مادرزادی قلب، بیماری های رماتیسم قلب، عفونت داخلی قلب آندوکاردیت عفونی است.

 گاهی آسیب وارده به دریچه های قلبی در جریان های بیماری های مختلف قلبی ابتدا خفیف و کم اهمیت بوده اما به مروز زمان وسعت رشد آسیب افزایش یافته و مشکل آ‌فرین شود که البته دریچه های میترال و آئورت بیشتر از دریچه های دیگر گرفتار می شوند.

برخی از افراد دارای بیماری های دریچه ای قلب ممکن است با مراقبت های پزشکی نیاز به عمل جراحی نداشته بتوانند زندگی طبیعی خود را ادامه دهند اما به هر حال تعدادی از بیماران که دچار آسیب های شدید قلبی شده اند نیاز به عمل جراحی تعویض یا ترمیم دریچه پیدا کنند به عبارت دیگر بدون تعویض دریچه ممکن دریچه طبیعی بیمار ترمیم شده و در برخی موارد نیز به دلیل شدت ضایعات لازم است که دریچه تعویض شده یک دریچه مصنوعی به جای آن گذاشته شود.

عمل جراحی ترمیمی دریچه های قلبی

گاهی دریچه ها به دلیل ضخامت و چسبندگی لت های دریچه دچار تنگی شده اند و به وسیله روش های جراحی مثل عمل بسته دریچه میترال با استفاده از بالون های مخصوص باز می‌شوند در برخی موارد نیز نارسایی های دریچه ای با استفاده از روش های مخصوص جراحی ترمیم و اصلاح می‌شوند و مزیت این روشهای ترمیمی این است که دریچه طبیعی بیمار حفظ می‌شود .

عمل جراحی تعویض دریچه های قلبی

 در پاره ای از موارد دریچه های قلبی دچار آسیب شدید شده اعمال جراحی ترمیمی ممکن نیست در این موارد دریچه آسیب دیده برداشته شده یک دریچه مصنوعی به جای آن گذاشته می‌شود.

 این دریچه های مصنوعی به وسیله بخیه های محکمی به جای دریچه های قبلی دوخته می‌شود.

 در انتخاب مناسب ترین نوع دریچه برای هر بیمار مسائل مختلفی باید در نظر گرفته شود که این عوامل عبارتند از سن بیمار جنس بیمار ،‌نوع بیماری دریچه ای، اندازه دریچه ای که باید تعویض شود و توانایی یا تمایل بیمار به استفاده از داروهای ضد انعقادی که البته در موارد دیگری نیز در انتخاب موثرند که توسط متخصص یا جراح مربوطه در نظر گرفته می‌شوند.

 انتخاب نوع دریچه با صلاحدید و نظر پزشک متخصص و با توجه به مسائل مختلف بیمار انتخاب می‌شود.

چند تذکر به بیماران بعد از عمل ترمیم یا تعویض دریچه های قلبی

بیماران قلبی بعد از عمل جراحی قلب (ترمیم و تعویض و دریچه های قلب توجه داشته باشند که رانندگی بلافاصله بعد از عمل و ترخیص بیمارستان کار مطلوبی نیست و برای این کار چند هفته صبر کنید تا به طور کامل احساس بهبودی و توانایی بکنید.

نشستن در ماشین با رانندگی شخص دیگر مسئله ای نیست فقط خودتان تا مدت ها رانندگی نکنید. مجازبه بالا رفتن از پله هستید اما بهتر است ابتدا با کمک دیگران این کار را بکنید. هیچ شی سنگینی را هل نداده و بلند نکنید، اشیا با وزن بیش از چهار و نیم کیلوگرم را تا مدت شش تا هشت هفته بعد از عمل بلند نکنید تا فشار زیادی به زخم های در حال ترمیم وارد نیامده، زمان کافی برای ترمیم شکاف موجود در استخوان جناغ سینه ایجاد شود. کارهای سبک را در منزل می توانید انجام دهید، با دوستان در منزل ملاقات کنید، برای برخی کارهای مناسب و سبک از منزل خارج شوید، سه هفته اول بعد از عمل ممکن است احساس خستگی زودرس نمایید که با گذشت زمان به تدریج احساس بهبودی و توان بیشتری خواهید کرد. در این زمینه حتما به توصیه های پزشک مربوطه و تذکرات مهمی که وی می دهد بعد از عمل توجه کرده تا به راحتی بهبود یافته و دچار مشکلاتی نشوید.

منبع:خبرنگاران.مرکز پزشکی تهران و باشگاه خبرنگاران

خواندن 871 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مرداد 1397 23:02

مطالب مرتبط

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس

طب سوزنی و سلامت قلب

طب سوزنی و سلامت قلب وقتی صحبت از درمان مکمل می شود، طب سوزنی به عنوان یکی از قدرمندترین طب ها

درمان بیماری های اعصاب با طب سوزنی

درمان بیماری های اعصاب با طب سوزنی بیماری اعصاب به بیماری اطلاق می شود که مربوط به سیستم عصبی ب

جراح استخوان کیست و جراحی استخوان چیست؟

جراحی استخوان شاخه ای از علم و هنر جراحی است که مورد نظر آن استفاده از روش های جراحی در درمان بیماری

اعمال جراحی ارتوپدی

درمان‌های مختلفی به توسط متخصصین ارتوپدی انجام می‌شود که شایع‌ترین آنها عبارتند از جا اندازی شکست