سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
چهارشنبه, 24 مرداد 1397 23:13

ارتباط اضطراب با تپش قلب

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ارتباط اضطراب با تپش قلب ارتباط اضطراب با تپش قلب

خستگی مفرط، تنگی نفس و افزایش تپش قلب مهمترین علایم اختلال اضطراب است که به ویژه نوع دائمی آن خطرناک است و باید درمان شود.

اضطراب، نگرانی و استرس در جامعه و حتی در بین برخی کارشناسان بهداشت روانی مترادف هم به کار می‌روند، در حالی که هر کدام تعریف و علائم جداگانه‌ای دارد.

علایم اضطراب و تپش قلب

متأسفانه علائم اضطراب نسبت به استرس و نگرانی به قدری وخیم است که آن را درد روانی نامیده‌اند.

تپش قلب بالا، احساس تنگی نفس، خشک شدن گلو و دهان، گرمی صورت، احساس فشار در سر و دلشوره جزو علایم اضطراب است.

درمان اضطراب و تپش قلب

اضطراب در صورت انتشار و دائمی بودن به گونه‌ای که فرد آن را در طول روز بارها تجربه کند، نوعی اختلال محسوب می‌شود که باید آن را درمان کرد.

دارو درمانی و روان درمانی برای اضطراب باید به موازات یکدیگر انجام شود. دارو درمانی باید توسط روانپزشک و روان درمانی ترجیحاً توسط روانشناسی بالینی انجام شود.

ممکن است افراد برای ابتلا به اضطراب علائم گوناگونی را نشان دهند. شاید اضطراب در فردی به صورت تکرر ادرار باشد در حالی که در فرد دیگری با تعریق و انقباض عضلات بدن همراه باشد. خستگی مفرط نیز یکی از علائم اضطراب است که باید آن را جدی گرفت.

مشکلات عصبی کاری احتمال ابتلا به حمله قلبی یا مرگ و میر ناشی از سکته قلبی را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد اما از سوی دیگر در میان افرادی که با تغییر شیوه‌های زندگی خود از سیگار، مشروبات الکلی و چاقی دوری می‌کنند این خطرات به نصف کاهش می‌یابد.

قرار داشتن تحت استرس در محل کار با افزایش خطر مشکلات قلبی همراهی است اما با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌توان این خطر را کاهش داد.

استرس جزیی جدای ناپذیر از زندگی روزمره است اما موارد شدید آن سلامتی افراد به ویژه زنان را تهدید می کند. فشار شغلی مواجه بودن با مطالبات زیاد در محل کار، اما نداشتن کنترل بر آن‌ها با ۲۵ درصد افزایش احتمال دچار شدن به حمله قلبی یا مردن در نتیجه مشکلات قلبی همراه است. اما خطر این مشکلات قلبی در میان افراد، چه تحت استرس باشند و چه نه در صورت حفظ یک سبک زندگی سالم در مقایسه با افرادی که به مواد مخدر روی می‌آورند یا چاق می‌شند، به نصف کاهش می‌یابد.

عوارض بیماری های قلبی ناشی از استرس

کسانی که دچار حالات خصمانه و افسردگی اند بیشتر از دیگران موقعیت ها را تنش زا تلقی می کنند و هم از این رو میزان ترشح هورمون های استرس در این افراد بیشتر است. سیستم ایمنی با تشدید التهاب که در هر مرحله از بیماری قلبی (از تشکیل پلاک ها در دیواره عروق گرفته تا حمله کامل قلبی) بر شدت عوارض آن می افزاید به این وضعیت پاسخ می گوید.

عوارض و بیماری ‌های قلبی ناشی از استرس های شغلی، زنان ۵۰ سال و کمتر را بیشتر تهدید می ‌کند. در حقیقت می توان گفت فشارهای کاری، تاثیرات مخرب‌ تری بر وضعیت سلامت زنان جوان دارد.

استرس علاوه بر افزایش خطر بیماری های قلبی- عروقی، موجب اختلال در تعادل هورمونی زنان شده و بی نظمی در عادات ماهانه و حتی ناباروری را به همراه دارد.

منابع:

همشهری آنلاین. تک بانو. میهن فال

شفاف

خواندن 633 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مرداد 1397 22:46

مطالب مرتبط

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی، روشی نوین و بی خطر   روش‌های جلوگیری از ریزش مو انتخاب روش

کم دردسرترین درمان فیبروم رحم با طب سوزن

کم دردسرترین درمان فیبروم رحم با طب سوزنی فیبروم رحم یک جسم جامد از بافت ماهیچه‌ای بوده که ممکن

درمان جوش صورت با طب سوزنی

درمان جوش صورت با طب سوزنی بر اساس مطالعات بسیاری که صورت گرفته به نظر می‌رسد طب سوزنی در درمان