سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
دوشنبه, 15 مرداد 1397 11:13

طب سوزني و سینوزیت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

طب سوزني و سینوزیت :

سالانه حدود دو درصد جمعیت بریتانیا بخاطر یک عفونت احتمالی سینوس به پزشک مراجعه می کنند. اکثر افرادی که به سینوزیت حاد دچار می شوند چه توسط پزشک تحت درمان قرار بگیرند و چه درمانی برای آنها انجام نگردد بعد از حدود ده روز بهبود می یابند.

با اینحال برای 92 درصد آنها توسط پزشک، داروی آنتی بیوتیک تجویز می شود، هرچند تفاوت زیادی در تجویز یا عدم تجویز آن نباشد. سینوزیت حاد عبارت است از التهاب بینی و سینوس ها به مدت 12 هفته یا کمتر که دارای حداقل دو ویژگی زیر می باشد: انسداد، احتقان، ترشح (از جلو یا پشت حلق)، درد یا فشار صورت، کاهش یا از دست دادن کامل حس بویایی. سایر علائم سینوزیت می توانند شامل دندان درد (دندان های فوقانی)، حساسیت، تورم، بی حالی و

تب باشند. اگر علائم سینوزیت بیش از 12 هفته باقی بمانند به آن سینوزیت مزمن گفته می شود. سینوزیت حاد می تواند به علت عفونت های ویروسی یا باکتریایی ایجاد شود. عوامل مستعد کننده سینوزیت عبارتند از: عفونتهای دستگاه فوقانی تنفسی، رینیت آلرژیک، استعمال دخانیات، دیابت، عفونتهای دندان، اختلالات ساختمانی بینی مثل انحراف یک طرفه تیغه وسط بینی. عوارض بالقوه سینوزیت شامل گسترش عفونت به اطراف چشم (که می تواند باعث کوری شود)، عفونت استخوان پیشانی سر، و ابتلاء به مننژیت می باشد. علایم و نشانه های چنین عوارض بالقوه خطرناکی عبارتند از: تورم چشم یا پلک، قرمز شدن چشمها، دوبینی، کاهش بینایی، سردردهای شدید پیشانی و نشانه های مننژیت. سینوزیت مزمن معمولا شیوع خیلی کمتری از سینوزیت حاد داشته و عمدتا از سینوزیت حاد ایجاد می شود و می تواند به علت تخلیه ضعیف ترشحات سینوس مبتلا و تغییرات التهابی مخاط سینوس ( که بر اثر عفونت ایجاد می شود) باشد. گاهی اوقات سایر عوامل نیز ممکن است باعث ایجاد و یا تشدید گسترش سینوزیت مزمن گردد. برای مثال، وجود یک آلرژی مداوم می تواند باعث التهاب در یک سینوس، تورم و یا انسداد تخلیه ترشحات شود. در درمان سینوزیت از داروهایی مثل استامینوفن و بروفن برای تسکین درد استفاده می شود. استفاده ازبخور و محلول های نمکی برای شستشوی بینی گاهی اوقات انجام می شود. درمان ضد باکتریایی با استفاده از آنتی بیوتیکها فقط در بیمارانی باید انجام شود که حال عمومی خوبی ندارند و یا اینکه علایم و نشانه های عوارض خطرناک سینوزیت را از خود نشان می دهند. شواهدی که از تحقیقات پزشکان در مورد اثر طب سوزنی در سینوزیت به دست آمده است نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به تسکین علایم سینوزیت مثل احتقان بینی کمک نماید. طب سوزنی اثرات مثبت حود را بر روی سینوزیت از طریق مکانیسم های زیر انجام می دهد:

* با افزایش سطح اندورفین ها و نوروپپتید وای به مبارزه با اثرات منفی سینوزیت کمک می کند.

* تحریک اعصاب موجود در عضلات و سایر بافتها که می تواند به ترشح اندورفین ها و سایر فاکتورهای عصبی شیمیایی منجر شود.

* کاهش التهاب بر اثر تقویت ترشح فاکتورهای عروقی و تنظیم کنندهء ایمنی.

* تقویت فعالیت های سلولهای کشنده طبیعی و تنظیم تعداد و نسبت انواع سلولهای ایمنی.

* افزایش گردش خون موضعی که باعث کاهش التهاب می شود.

. www.hemmatkhah.com

خواندن 734 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 مرداد 1397 11:13

مطالب مرتبط

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یا سوزن درمانی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است، که نظیر بسیاری از قواعد و قو

سوزن طب سوزنی

شایع‌ترین مکانیزم تحریک نقاط خاص درطب سوزنی، نفوذ به پوست با سوزن‌های نازک فلزی است که به صورت د

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آیا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی اگر طب سوزنی توسط یک متخصص باتجربه، با استفاده از سوزن‌های استاندارد، تمیز و یک بار م

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس