یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
یکشنبه, 21 مرداد 1397 18:37

آشنایی با پینه پوست و روشهای درمان آن

نوشته شده توسط طالب
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آشنایی با پینه پوست و روشهای درمان آن

 

پینه‌ در حقیقت ضخیم‌شدگی‌ یا برجستگی‌ لایه‌های‌ خارجی‌ بدون‌ درد پوست‌ است که‌ در اثر فشار یا تحریک‌ مداوم‌ به‌ وجود می‌آید. پینه‌ می‌تواند در هر نقطه‌ای‌ از بدن‌ به‌ وجود آید، بخصوص‌ دست‌ها، پاها یا زانوها که‌ مرتبا تحت‌ فشار یا تحریک‌ هستند محل شایع برای پینه، کف دست و پا است اما در هر جایی که در فشار و اصطکاک طولانی باشد به وجود می‌آید.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز   ،  پینه در قسمت‌هایی از کف پا که چربی زیر جلدی در آن بیشتر است دیده می‌شود اما ممکن است در جاهای دیگر پا که استخوان‌ها برجسته اند بخصوص روی مفاصل، انگشتان بزرگ و کج شده پا و سطح پشتی استخوان‌های چکشی شده انگشتان نیز دیده شود.

انواع پینه

پینه در کارگران، ورزشکاران و کسانی که به قسمتی از دست و پایشان همیشه فشار وارد می‌آید، دیده می‌شود.

خانم‌ها اغلب به علت پوشیدن کفش پاشنه بلند در پشت پاشنه یا به علت پوشیدن کفش‌های نامناسب در زیر پاشنه پا دچار پینه می‌شوند. بعلاوه در خانم‌های چاق که حتی کفش بدون پاشنه به پا می‌کنند، نیز شایع است.

افراد دیابتی مبتلا به اختلال حس عصبی نیز مستعد این اختلال هستند که اغلب همراه با زخم می‌باشد.

توجه داشته باشید اگر پینه در روی پا وجود داشته باشد، علت کفش نامناسب و عادت بد نشستن است. عادت بد جویدن انگشتان در کودکان می‌تواند باعث بروز پینه در انگشتان شود. پینه دست و آرنج اغلب در نواحی تحت اصطکاک دیده می‌شود.

داشتن‌ مشاغلی‌ که‌ در آنها دست‌ها یا زانوها تحت‌ فشار هستند، مثل‌ نجاری‌، نویسندگی‌، نوازندگی‌ گیتار و کاشی‌‌کاری‌ نیز باعث پینه می‌شود.

علت چیست؟

پینه‌ برای‌ محافظت‌ پوست‌ در برابر آسیب‌ ناشی‌ از تحریک‌ مداوم‌ (اصطکاک‌ یا فشرده‌ شدن‌) به‌ وجود می‌آید. در حقیقت پینه وسیله دفاعی برای حفاظت نسوج نرم و حساس زیر پوست است. فشار باعث‌ می‌شود سلول‌های‌ ناحیه‌ تحت‌ فشار با سرعت‌ بیشتری‌ تکثیر یابد و رشد کند که‌ این‌ امر باعث‌ به‌ وجود آمدن‌ رشد خارج‌ از اندازه‌ بافت‌ به‌ صورت‌ برجستگی‌ می‌شود.

درمان

درمان اصلی پینه، از بین بردن اصطکاک و فشار است.شاید لازم باشد به عنوان مثال مدل کفش عوض شود. اما اگر می‌خواهید فعلا از دست پینه‌ها خلاص شوید آسان‌ترین راه آن، صاف کردن و تمیز کردن آن پس از گرم و مرطوب شدن با آب گرم در حمام است. پینه خود پس از خیس شدن و مالش با سنگ پا نازک می‌شود

برای بهتر شدن نواحی ناصاف و خشن را بملایمت با برس نرم با سنگ پا بسابید و تمیز کنید. این کار باعث از بین رفتن سلول‌های مرده و پینه پا می‌شود.

پس از حمام کرم نرم‌کننده یا پماد به ناحیه بمالید. پوشاندن نواحی کرمدار و چرپ با پوشش پلاستیک یا گذاشتن کفی کمک بیشتری می‌کند. گاهی پزشکان از محلول‌های کراتولیتیک‌ها که پوشش کراتینی را از بین می‌برد، استفاده می‌کنند.

در سالن‌های زیبایی برای رفع پینه ابتدا عضو را در آب داغ قرار می‌دهند سپس با استفاده از یک سوهان پینه برداری یا یک قطعه کاغذ سنباده اقدام به برداشتن قسمت‌های نرم شده پوست می‌کنند. معمولا هم پس از اتمام کار به موضع مورد نظر الکل می‌زنند تا احتمال عفونت کم شود. توجه داشته باشید هرگز از تیغ صورت تراشی برای برداشتن پینه استفاده نکنید.

 

●  پینه نشانهٔ چیست؟
پینه غلاف دفاعی ساخته شده به‌وسیلهٔ خود پوست در برابر فشار است. این پوسته کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. اگر انگشتان یک نوازندهٔ حرفه‌ای گیتار یا کف دست یک ورزشکار ژیمناستیک پینه نمی‌بست، حتماً آسیب می‌دیدند و احتمالاً دچار خونریزی می‌شدند.
همچنین وجود پینه‌ای نازک کف پا کاری حفاظنی در هنگام پابرهنه راه رفتن انجام می‌دهد. اما پینه بستن پا تنها ناشی از فشار نیست. کمی هم تقصیر والدینتان است.
زمینهٔ اصلی ایجاد پینه ارثی است. اگر اعمال حرکتی پا ضعیف باشد، ثابت‌ بودن بر روی زمین ناپایدار است و این اصطکاک مداوم باعث پینه بستن آن می‌شود.
پینه‌هائی مثل پینهٔ پا که سطح وسیعی را می‌گیرند گاهی تحریک می‌شوند، اما به‌ندرت دردناک هستند. پینه کوچک‌تر و عمیق‌تر با لبه‌های مشخص معمولاً دردناک است. این پینه اغلب ناحیه‌ای عمیق و سفید در وسط و ناحیه‌ای پاک به دور خود دارد.

 

● درمان پینه
اگر سال‌ها است پینه دارید و ناراحتتان ایجاد نمی‌کند، کاری به آن نداشته باشید. پینهٔ نازک گسترده بر کف پا مشکلی برای سلامتی نیست. اگر پینه در یک طرف متمرکز است، مخصوصاً اگر دردناک باشد، موضوع فرق می‌کند. در این حالت بدن سعی در محافظت از پوست با ساختن هرچه بیشتر پینه دارد. این چرخه را باید با برداشتن پینه قطع کرد.

سنگ‌ پا بزنید. با سنگ پا می‌توانید پینه را تحت کنترل در آورید. اول پا را بشوئید. سپس ۲۰ دقیقه آن را در یک ظرف آب گرم تمیز با دو قاشق مایع ظرف‌شوئی بگذارید. آنگاه پینه را حدود یک دقیقه با روغن خوراکی بمالید تا کاملاً نرم و مرطوب شود. دست آخر سنگ پا روی آن بکشید تا کنده شود. قبل از اینکه پا آزرده شود سنگ کشیدن را متوقف کنید.

از آن مراقبت کنید. برای کاهش فشار روی ناحیهٔ مستعد پینه، وسط یک نوار پارچه‌ای تمیز را در آورده و چنبره‌ای بزرگ‌تر از اندازهٔ پینه بسازید و آن را دور پینه قرار دهید. وسط آن را با وازلین پر و روی آن را باندپیچی کنید. این کار را با اطلاع و تأئید پزشک خود انجام دهید.
از اسید زدن خودداری کنید. داروهای برداشتن پینه و میخچه حاوی مواد اسیدی هستند که می‌توانند پوست را بسوزانند. مراقب باشید! چون ممکن است عفونت هم ایجاد کنند.
کفش اندازهٔ پا بپوشید. کفش کمی تنگ ایجاد پینه نمی‌کند، اما آن را بدتر می‌کند. هرچه پا بزرگ‌تر می‌شود کفش بزرگ‌تر بپوشید، مخصوصاً در زنانی که بچه‌دار می‌شوند.

 

وقتی کفش می‌خرید، آن‌را چند ساعت در خانه بپوشید؛ مخصوصاً در زنانی که بچه‌دار می‌شوند. وقتی کفش می‌خرید، آن را چند ساعت در خانه بپوشید؛ اگر پایتان را آزار می‌دهد، آن را عوض کنید.
به پزشک مراجعه کنید. تنها کسی که صلاحیت برداشتن پینه را با وسائل جراحی بردارد پزشک متخصص است. هیچ‌گاه برای برداشتن پینه از تیغ یا قیچی استفاده نکنید، چون عفونت ایجاد کرده یا آن را بدتر می‌کند.
پینهٔ شدید و مزمن نیاز به معاینهٔ پزشکی هر ماهه یا دو ماه یک‌بار دارند. در بسیاری موارد، پزشک با تجویز کفی درون کفش از فشار بدن بر روی پینه می‌کاهد. به‌عنوان آخرین راه علاج، پزشک ممکن است پینه را جراحی کند. اما قبل از آن راه‌های دیگر را امتحان کنید

 
پینهٔ شست پا نشانهٔ چیست؟
پینه شست پا ممکن است از هنگان تولد وجود داشته باشد و پزشکان می‌گویند استعداد پیدایش آن یک صف ارثی است. دلیل ظاهر شدن ناگهانی این پینه‌ها پوشیدن کفش تنگ است.
با افزایش سن، پوشیدن کفش تنگ عملاً باعث رشد غیر هادی استخوان‌ها و بزرگی کیسهٔ پر از مایع مفصل شست پا می‌شود. وقتی مفصل برآمده و دردناک شود، خوردگی عضروف اطراف آن روی می‌دهد و حتی ممکن است تمام پا درد بگیرد.
● 
درمان پینهٔ شست پا
برای از بین بردن پینهٔ شست پا نکات زیر را رعایت کنید.
کفش‌هایتان را قالب بزنید. اگر کفش مورد علاقهٔ شما باعث ایجاد پینه یا تحریک آن می‌شود، آنها را به کفاش بدهید تا با قالب زدن آنها را کمی بزرگ‌تر کند.
کفش راحتی بپوشید. اگر معمولاً لباس‌های راحت می‌پوشید، از کفش راحتی یا صندل استفاده کنید، یا حتی پا برهنه راه بروید. هرچه کفش آزادتر باشد آزار کمتری به ناحیهٔ پینه وارد می‌شود.
روی پینه را بپوشانید. گذاشتن بالشتک‌های مخصوص پینه بر روی آن پوشیدن کفش را راحت‌تر می‌کند. چسب پشت این بالشتک‌ها به کفش چسبیده و روی آن ثابت می‌شود. برای مصرف طولانی مدت از بالشتک‌های ساخته شده از سیلیکون استفاده کنید. هر دو نوع این بالشتک‌ها در داروخانه‌ها موجودند.
کفش را واکس بزنید. واکس زدن هفتگی کفش‌ها چرم آنها را نرم کرده و هنگام پوشیدن به جای فشار بر روی پینه، شکل آن را به‌خود می‌گیرند.
ورزش کنید. ورزش زیر خشکی مفصلی همراه با پینه را کم می‌کند. دو سر یک نوار ۵/۲ در ۴۵ سانتی‌متری نخی را حلقه کرده و به دور دو شست پا بیندازید پاشنهٔ پاها را با فاصلهٔ کشیدن شدن نوار روی زمین ثابت نگاهدارید و به آهستگی شست‌ها را از هم دور کرده و بعد از پنج ثانیه آزاد کنید. این کار را ده بار تکرار کنید. هر روز یک بار بیشتر این ورزش را بکنید تا به ۲۵ بار در روز برسد.
کفی استفاده کنید. استفاده از کفی‌های مخصوصی (ساخته شده از پلاستیک یا گرافیت) که حرکت پا را در کفش محدود می‌کنند، درد ناشی از مالش کفش بر روی پینه را کاهش می‌‌دهند.
کفش سفارشی بپوشید. کفشی که با توجه به وجود پینه در شست پای شما ساخته شود، پایتان را آزار نمی‌دهد. سازندهٔ کفش‌های طبی محل پینه را روی کفش گشادتر می‌گیرد تا روی آن فشار نیاورد.

پینه را بردارید. اگر با همهٔ اینها درد پینه از بین نرفت، به فکر جراحی آن باشید. پزشک قسمتی از استخوانی را که باعث ناراحتی و سفتی مفصل شده است برمی‌دارد. جراحی باید آخرین راه علاج باشد.

منبع: pezeshk.us

خواندن 969 دفعه

مطالب مرتبط

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس

مقررات و قوانین طب سوزنی

مقررات و قوانین طب سوزنی در انگلستان، ایالات متحده، عربستان سعودی، استرالیا، ژاپن، کانادا و بسی

نکات مهم و قابل توجه قبل و بعد از طب سوز

قبل از انجام طب سوزنی لازم نیست ناشتا باشید: بهتر است ساعاتی قبل از شروع درمان، غذای کامل م

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی، روشی نوین و بی خطر   روش‌های جلوگیری از ریزش مو انتخاب روش

محتوای بیشتر در این بخش: « اسکارهای پوستی عقربک ناخن »