شنبه, ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
شنبه, 20 مرداد 1397 15:41

عفونت های تنفسی حاد ویروسی /آشنایی با گریپ

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عفونت های تنفسی حاد ویروسی /آشنایی با گریپ عفونت های تنفسی حاد ویروسی /آشنایی با گریپ

 

یکی از شایع ترین بیماریهای انسانی است که به ان سرما خوردگی  و یا انفلونزا میگویند. تقریبا میتوان گفت 90 درصد از کل بیماریها را تشکیل میدهد.بیماری به علت فعالیت بیشتر ویروس در زمستان شیوع بیشتری دارد اما در تابستان هم بیماری دیده شده است. ویروس باعث اسیب سلولهای پوششی دستگاه تنفس از بینی تا خود ریه ها میشود. ویروسهای مختلفی از جمله ویروس های انفلونزا , پارا انفلونزا , ادنوویروس , رینوویروس, رئوویروس و ... باعث ایجاد بیماری میشوند. هر کدام از این نوع وبروسها شامل زیر گروهایی میشوند بنابر این بر اساس کثرت این ویروسها مشخص است که انسان میتواند به کرات توسط انها الوده شود. در محیط ازاد در عرض چند ساعت ویروس به سرعت نابود میشود اما به راحتی نیز میتواند از یک بیمار به شخص سالمی از طریق ذرات معلق در هوا سرایت کند.

 زمان الودگی تا شروع علائم - زمان انکوباسیون – بسیار کوتاه است وممکن است حتی به چند ساعت هم برسد. هر نوعی از ویروسهایی که عفونت حاد تنفسی ایجاد میکنند قدرت اسیب به بخشی از دستگاه تنفسی را دارند مثلا رینوویروسها توانایی اسیب به بافت مخاطی بینی را دارند, این توانایی برای ویروسهای پارا انفلونزا به حلق و نای میرسد و برای ویروسهای انفلونزا به نایژه ها و ریه مسرسد.

علائم این بیماری برای همه مشخص است و تقریبا هیچ انسانی نیست که به این بیماری مبتلا نشده باشد. افزایش تب , سرفه و گرفتگی بینی از مشخصات رایج این بیماری است.ولی گاهی اوقات بر اساسی که کدام بخش از سیستم دستگاه تنفس توسط چه نوع ویروسی و با چه درجه ای از التهاب اسیب دیده است, مشخصات اختصاصی تری هم مینوان مشاهده نمود. بر همین اساس این مشخصات اختصاصی به نامهای متفاوتی به زبان پزشکی نامیده میشوند مانند : رینیت یا التهاب بافت مخاطی بینی ; فارنژیت یا التهاب بافت مخاطی حلق ; نازوفارنژیت یا التهاب بافت مخاطی بینی وحلق با هم; تانزولیت یا التهاب لوزه ها; لارنژیت یا التهاب بافت مخاطی گلو.; تراشیت یا التهاب تراشه ها و برونشیت یا التهاب برونش ها.

بر اساس علائم کلینیکی ذکر شده پزشک نه فقط میتواند تشخیص بیماری عفونت حاد تنفسی را برای بیمار بگذارد , بلکه میتواتد محل دقیق التهاب در دستگاه تنفسی را نیز بیان کند , مثلاʺ عفونت حاد دستگاه تنفسی, برونشیتʺ.

فروانی گرفتگی بینی ها همراه با درجه تغیرات کمی از رینیت , به احتمال قوی الودگی با رینوویروسها را مطرح میکند. تغیر صدا و خشن شدن ان همراه با سرفه های درناک در ناحیه سینه- لارنژیت میتواند الودگی با ویروسهای پارانفلونزا را مطرح کند, تب بالا , برهم خوردگی حال عمومی فرد بیمار , گرفتگی محدود بینی ها, سرفه های خشک متعدد و برونشیت میتواند بیماری گریپ یا الودگی با ویروسهای انفلونزا را مطرح نماید.

راه پیشگیری و درمان عفونت های حاد ویروسی دستگاه تنفسی ربطی به نوع ویروس  و نام دقیق و گروهی که به ان متعلق است, ندارد. ضمنا این نکته قابل ذکر است که بسیاری از پزشکان اطفال معمولا بخاطر اینکه باعث نگرانی والدین نشوند از نام اصلی این وبروسها استفاده نمی کنند مثلا پزشک  اطفال معمولا وبه ندرت  واژه بیماری حاد تنفسی با عفونت ادنوویروسها را بیان میکند.  نامگذاری بیماری عفونت ویروسی حاد تنفسی برای پزشک و والدین کودک کفایت میکند. یک مورد استثنایی که معمولا پزشک هم به ان توجه دارد بیماری گریپ است. با توجه به انکه بیماری گریپ جزء بیماری حاد تنفسی طبقه بندی میشود ولی معمولا این بیماری با نام اختصاصی خود-گریپ-بیان میشود. به چه دلیل بیماری گریپ استثنایی است؟

انچه ویروسهای این کلاس را از سایر ویروسهای دیگر ممتاز میکند به دلیل ان است که قدرت بسیار بالایی در تغیرات انتی ژنیک خود دارند, تغیرات انتی ژنیک باعث میشود که از دست سیستم ایمنی فرار نمایند. سیستم ایمنی در اولین برخورد با میکروبها انها را به واسطه ساختار انتی ژنیکی انها از سلولهای خودی تشخیص میدهد و در برابر انها انتی بادی تولید میکند. بدیهی است که در برخورد دوم با این میکروب سیستم ایمنی به خوبی انها را شناسایی میکند و بیماری توسط میکروب ایجاد نمی شود . در برابر ویروسهای مولد گریپ به دلیل تغیرات بسیار زیاد انتی ژنیک سیستم ایمنی نمی تواند در واکنش با این ویروسها خودایمنی پیدا کند.

ویروسهای انفلونزا از چند گروه تشکیل شده اند که سه گروه عمده دارند( آ- بی – سی ). در میان این گروها زیر گروه سی ثبات بیشتری دارد و معمولا اگر شخصی به زیر گروه سی مبتلا شود بعید به نظر میرسد که برای دوم به ویروسهای گروه سی مبتلا شود. به همین دلیل مهمولا بزرگسالان معمولا به این زیر گروه مبتلا نمی شوند. گروه بی در مقایسه با زیر گروه سی تغیرات انتی ژنیکی متوسطی دارد و زیر گروه آ, بالاترین تغیرات را در سطح انتی ژنی دارد.

بیمار شدن با وبروسهای انفلونزا زیر گروههای آ و بی بیماری شدید تر وسخت تری نسبت به زیر گروه سی ایجاد میکند. اطلاعات منتشر شده اپیدمیولوژیکی گواه ان است که ممکن است در اینده نزدیک اپیدمی های جدی با این ویروسها در راه باشد اما دلیلی ندارد که چنین فکر کنیم که قدرت بیماریزایی انها برای انسان شدیدتر شده باشد. اپیدمی های جدی زمانی مطرح میشود که در اینده نزدیک ممکن است ویروسهایی ظاهر شوند که تغیرات انتی ژنیکی دارند و برای اکثریت اعضای یک جامعه به دلیل عدم ایمنی بیماریزا هستند.به همین دلیل تعداد بیماران زیاد میشود. این نکته را دوباره یاد اوری میکنم منظور از اپیدمی جدی تعداد زیاد بیماران است و نه شدت وحدت بیماری.

 علائم گریپ مانند دیگر عفونت های حاد تنفسی است. اما به دلیل لینکه ویروسهای مولد گریپ به تراشه ها و برونشها اسیب میزنند در بیماری گریپ تراشیت و برونشیت بروز میکند. با این توصیف میتوان گفت حال عمومی بیمار نسبت به عفونت های دیگر تنفسی, بدتر است. گرفتگی بینی ها, سرفه شدید و دردناک در ناحیه سینه ,تب و لرز شدید , خواب الودگی شدید, بی حالی و عدم اشتهای غذایی از علائمی است که بیمار از ان شکایت دارد.

منبع :  http://www.drsajjadieh.blogfa.com

خواندن 854 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 20 مرداد 1397 16:02

مطالب مرتبط

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی، روشی نوین و بی خطر   روش‌های جلوگیری از ریزش مو انتخاب روش

کم دردسرترین درمان فیبروم رحم با طب سوزن

کم دردسرترین درمان فیبروم رحم با طب سوزنی فیبروم رحم یک جسم جامد از بافت ماهیچه‌ای بوده که ممکن

درمان جوش صورت با طب سوزنی

درمان جوش صورت با طب سوزنی بر اساس مطالعات بسیاری که صورت گرفته به نظر می‌رسد طب سوزنی در درمان