یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
جمعه, 19 مرداد 1397 22:04

کایروپراکتیک چیست؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کایروپرکتیک زیر شاخه ای از درمان های مکمل یا Complementary and alternative medicine بوده و هدف اختصاصی كایروپراكتیك تصحیح در جابجایی های مهره هاsubluxation و اختلال حركتی سگمنتال biomechanical intersegmental dysfunction (BID) با روشی بی خطر و موثر می باشد. اصلاح در رفتگی تنها برای درمان بیمارانی كه علائم درد و بیماری را نشان می دهند، در نـظر گرفته نمی شود، بلكه این روش در مورد هر بیماری كه دچار subluxation مهره ها می باشد بكار می رود، علیرغم اینكه بیمار هیچگونه علائم بیماری و درد را نداشته باشد. این دكتر كایروپراكتیك است كه وجود این subluxation را تشخیص داده و با تنظیم(adjustment)  ستون فقرات و تصحیح این جابجایی به بدن در راه درمان خویش كمك می كند.
بر خلاف اطلاعات نادرستی كه ممكن است در اختیار مردم گذاشته شده باشد، تنها وظیفه دكتر كایروپراكتیك (D.C) تنظیم كردن ستون فقراتی كه از حالت طبیعی خارج شده است، نمی باشد. بلكه او با این كار به بدن توانایی طبیعی خود را برای درمان این اختلال biomechanical intersegmental dysfunction (BID)، باز می گرداند. در حین adjustment، مهره جابجا شده از حالت غیر طبیعی (گیر) خود خارج شده و اختلال عملكرد آن اصلاح می شود. این تغییر حالت مهره باعث برانگیخته شدن قدرت طبیعی بدن در درمان خودش می شود. در این حالت است كه مهره ها به حالت تراز طبیعی خود بازگشته اند. هدف نهایی درمان كایروپراكتیك اصلاح این جابجایی ها، یا به عبارت دیگر درمان اختلال حركتی مهره ای (BID) می باشد. در حقیقت همین جابجایی های كوچك هستند كه به ایجاد بیماری و ناخوشی منجر می شوند و ممكن است سیستم ایمنی ما را تضعیف كنندستون فقرات ما از 24 استخوان كوچك بنام مهره تشكیل شده است. هفت عدد از این مهره ها در گردن، دوازده عدد آنها در ناحیه پشت، پنج عدد در قسمت كمر قرار دارند. این مهره ها روی هم قرار گرفته اند بطوریكه اگر از جلو به این ستون نگاه شود، خط مستقیمی دیده می شود.البته خیلی بندرت افرادی یافت می شوندكه ستون فقراتشان كاملاً صاف و بدون انحنا باشد. در بیشتر مردم ستون فقرات انحنای بسیار جزیی به راسـت یا چپ دارد و حتی ممكن است یك یا چند مهره از حالت طبیعی خود پیچ خورده (twisted) و یا چرخیده(rotated) باشند.

شایعترین کاری که در کایروپرکتیک انجام میشود درمان کمردرد و درد گردن با مانیپولاسیون (حرکت دادن) ستون مهره Spinal manipulation است. درمانگر های کایروپرکتیک عقیده دارند که علت بسیاری از دردهای ستون مهره نیمه دررفتگی در مفاصل آن است و بنابراین میتوان با انجام حرکاتی بر روی ستون مهره بیمار آن مفاصل را میزان کردهAdjustment و یا جاندازی کرد.

اساس درمان در کایروپراکتیک حرکات دست درمانگر است. مانورهایی که یک درمانگر کایروپراکتیک انجام میدهد به این صورت است که ابتدا بیمار را بر روی تخت مخصوصی خوابانده و سپس با دست خود نیروها و فشارهایی را بر قسمت های خاصی از بدن وارد میکند، قسمت هایی از ستون مهره و اندام ها را بیش از حد معمول میپیچاند و یا میکشد و یا ضرباتی ناگهانی با سرعت زیاد ولی شدت کم به آن وارد میکند. عقیده دارند که با این فشارها مفاصلی که قفل شده اند و یا خوب حرکت نمیکنند دوباره حرکات طبیعی خود را بدست آورده و در نتیجه آن کارکرد ستون مهره و سیستم عصبی آن بهبود میابد. برای انجام مانورهای کایروپرکتیک ممکن است فقط از دست درمانگر و یا از وسایلی استفاده شود. ممکن است در حین انجام حرکات توسط درمانگر، صداهایی در ستون مهره شنیده شود که به علت حرکت سطوح مفصلی و آزاد شدن حباب های گاز در مفاصل ستون مهره است. درست مانند وقتی که با فشار دادن به مفاصل انگشت از آنها صدا خارج میشود

مانورهای کایروپرکتیک معمولا دردناک نیست با این حال ممکن است بعد از بعضی حرکات آن، بیمار تا چند ساعت دردی موضعی در محل داشته باشد. گاهی اوقات درمانگر کایروپراکتیک از روش های فیزیوتراپی برای کاهش درد بیمار استفاده میکند. روش هایی مانند:

سرما و گرما

ماساژ

اولتراسوند

دیاترمی

تحریک الکتریکی عضلات

تحریک الکتریکی اعصاب

کشش

اشعه مادون قرمز


 همانطور که گفته شده زمینه اصلی فعالیت کایروپراکتیک درمان کمردرد و دردهای گردنی است. با این حال بعضی مواقع ممکن است در درمان سردرد و بعضی دردهای مفاصل دیگر هم فعالیت کنند. یک درمانگر کایروپرکتیک که به آن Chiropractor یا دکتر کایروپرکتیک هم میگویند کسی است که به مدت 5-4 سال در دانشگاه درس میخواند و آموزش های لازم را فرا میگیرد. آموزش دوره های کایروپراکتیک عمدتا در کشورهای انگلیسی زبان صورت میگیرد. دکتر کایروپراکتیک سعی میکند مشکلات سیستم حرکتی بدن ( و بخصوص ستون فقرات) را با انجام مانورها و حرکاتی بر روی آنها برطرف کند.

www.dr-mardani.com:منبع

خواندن 1116 دفعه

مطالب مرتبط

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یا سوزن درمانی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است، که نظیر بسیاری از قواعد و قو

جراح استخوان کیست و جراحی استخوان چیست؟

جراحی استخوان شاخه ای از علم و هنر جراحی است که مورد نظر آن استفاده از روش های جراحی در درمان بیماری

اختلال هورمونی در زنان چیست؟

اختلال هورمونی در زنان چیست؟ اغلب زنان در مقاطعی از زندگی اختلال هورمونی را تجربه می‌کنند اما ای

وظیفه غدد آدرنال چیست؟

وظیفه غدد آدرنال چیست؟ هر غده آدرنال از دو بخش مجزا تشکیل شده است: قسمت بیرونی غده که بخش قشری آدرن

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست؟ سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از شایع ترین اختلال هورمونی

محتوای بیشتر در این بخش: « ارتوپدی فنی چیست؟ کاردرمانی چیست؟ »