شنبه, ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
پنج شنبه, 18 مرداد 1397 20:36

مشکلات جنینی در گردن

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مشکلات جنینی در گردن مشکلات جنینی در گردن

مشکلات جنینی:

ساختمانهای جنینی که ارگانهای سر و گردن را بوجود می آورند ، سیستم برانکیال می گویند که بیشتر در دهه های دوم تا چهارم عمر دیده می شوند . گاه این بقایا به صورت توده ای است که با پوست یا مخاط رابطه دارد و به آن سینوس برانکیال می گویند . فیستول برانکیال به صورت مجرایی اپی تلیالی ، پوست را به مخاط حلق مرتبط می کند . فیستول و سینوس برانکیال درکودکان شایعتر از بالغین هستند.

فیستول های اولین شکاف برانکیال معمولا“ از سوراخی درمجرای شنوایی خارجی تا پوست قسمت فوقانی گردن ، در موقعیت تحتانی نسبت به زاویه فک تحتانی ادامه دارند ( درهر یک از دو انتها ممکن است فقط به صورت سینوس باشند(. مجرای این فیستول ها ارتباط نزدیکی با غده پاروتید و عصب فاسیال دارد. لذا موقع جراحی آنها دیسکسیون عصب فاسیال لازم است . سینوس دومین شکاف برانکیال شایعترین اختلال مادرزادی گردن می باشد که معمولا“ بصورت توده ای در قسمت میانی لترال گردن تظاهر می کند . مجرای داخلی این سینوس به سمت بالا رفته از بین شرائین کاروتید داخلی و خارجی عبور می کند و در صورتی که به صورت فیستول باشد درناحیه لوزه کامی در حلق باز می شود . سینوس سومین شکاف برانکیال ناشایع بوده به صورت توده ای گردنی تظاهر می کند و مسیر مجرای آن از پشت شرایین کاروتید داخلی و خارجی به صورتی صعودی نزولی به سینوس هرمی شکل حلق می رسد . سینوس چهارمین شکاف برانکیال جنبه تئوریک داشته ، در صورت موجود بودن ، باید به قسمت فوقانی مری گردنی باز شود . جهت تسهیل اکسیزیون کامل سینوس ها و فیستول ها، میتوان قبل از عمل جراحی از فیستولوگرافی با ماده حاجب و حین عمل از تزریق رنگ به داخل آنها سود جست.

از دیگر اختلالات مادرزادی گردن کیست مجرای تیروگلوس است که از بقایای جنینی مسیر نزول تیروئید به وجود می آید . این کیست معمولا“ در خط وسط گردن هم سطح غشاء تیروئید قرار دارد ، ولی می تواند در هر طرف خط وسط نیز باشد . معمولا“ در دهه دوم عمر تظاهر می کند ( با بلع به طرف بالا حرکت میکند(این کیست ها تمایل به عفونت راجعه دارند . لذا برداشتن آنها لازم است و برای کاهش احتمال عود باید همراه با کیست ، قسمت مرکزی استخوان هیوئید و بافت های بالای آن تا سوراخ کور زبان را نیز برداشت . قبل از این عمل اثبات وجود بافت طبیعی تیروئید با اسکن تیروئید و آزمایشات عملکرد تیروئید الزامی است .

 منبع: www.entiran.com

خواندن 992 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 مرداد 1397 19:42

مطالب مرتبط

تاثیر طب سوزنی در درمان زانو

تاثیر طب سوزنی در درمان زانو زانو درد یک شکایت رایج در میان کودکان و بزرگسالان است. به گفته آک

جایگاه طب سوزنی در جهان

جایگاه طب سوزنی در جهان طب سوزنی از شمال شرق چین سرچشمه گرفته و از طریق مهاجرت پزشکان و محققان

طب سوزني در درمان فلج صورت( فلج بل )

طب سوزني در درمان فلج صورت( فلج بل ) طب سوزنی _ از هر 5000 نفر، یک نفر هر سال در انگلستان به فل

اثر طب سوزنى در درمان میگرن و انواع سردر

اثر طب سوزنى در درمان میگرن و انواع سردردها : میگرن و انواع سردردها.  از آنجايي که طب غربي هميش

خون چیست و چه در مورد آن می دانیم؟

خون چیست و چه در مورد آن می دانیم؟      تا به حال از خود پرسیده اید خون از چه ساخته شده؟ اگر حدا

محتوای بیشتر در این بخش: « سرطان حنجره مشکلات بالینی گردن »