یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
پنج شنبه, 18 مرداد 1397 19:08

آیا با برداشتن غده تیروئید تارهای صوتی فلج می‌شوند؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیا با برداشتن غده تیروئید تارهای صوتی فلج می‌شوند؟ آیا با برداشتن غده تیروئید تارهای صوتی فلج می‌شوند؟

یکی از مشکلات اصلی بعد از برداشتن غده تیروئید، آسیب یا فلج تارهای صوتی است که موجب تغییراتی در صدای فرد می‌شود. دو دسته اعصاب شامل عصب راجعه حنجره و شاخه خارجی عصب فوقانی حنجره نزدیک به غده تیروئید وجود دارند که به کنترل صدا کمک می‌کنند. آسیب به عصب راجعه حنجره به دنبال برداشتن غده تیروئید می‌تواند منجر به از دست رفتن صدا شود. احتمال آسیب و فلج دائمی اعصاب راجعه حنجره حدود ۱% است.

تغییرات موقت صدا مثل خشن شدن صدا، خستگی صدا و صدای ضعیف ممکن است در ۵ تا ۱۰% بیماران بعد از برداشتن غده تیروئید اتفاق بیفتد. این مشکل موقتی بوده و معمولا بدلیل تحریک اعصاب صوتی بخاطر جابجا کردن آن‌ها هنگام جراحی برداشتن غده تیروئید یا به دلیل التهاب بعد از جراحی اتفاق می‌افتد. تغییر صدا معمولا بعد از چند هفته از جراحی برداشتن غده تیروئید بهبود می‌یابد، گرچه ممکن است بیش از ۶ ماه طول بکشد.

در‌ صورتی که طی برداشتن غده تیروئید هر دو عصب راجعه حنجره آسیب ببینند، تارهای صوتی ممکن است بسته شده و اجازه عبور هوا از دهان و بینی به ریه‌ها را ندهند. در این شرایط ممکن است لوله تراکئوستومی قرار داده شود تا عبور هوا به ریه‌ها را تسهیل کند. البته این حالت به ندرت اتفاق می‌افتد.

چنانچه طی برداشتن غده تیروئید شاخه خارجی عصب فوقانی حنجره آسیب ببیند و به درستی عمل نکند، تارهای صوتی ممکن است به درستی کار کنند. با این حال در ساخت صداهای با تن بالا و فریاد زدن ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. این گونه تغییرات شایع‌تر است اما معمولا خیلی محسوس نیست.

در صورتی که بعد از برداشتن غده تیروئید ، هر یک از این تغییرات صدا بیشتر از ۶ ماه طول بکشد، احتمالا تغییری دائمی است. متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند در تعیین دقیق مشکل و انجام راهکارهایی برای تغییر محل تارهای صوتی و بهبود کیفیت صدا بسیار کمک کننده باشد.

امروزه با پیشرفت در زمینه جراحی برداشتن غده تیروئید و استفاده از عصب سنج حین جراحی احتمال آسیب به اعصاب حنجره و تارهای صوتی بسیار کاهش یافته است.

منبع www.ahmadfanaei.com

خواندن 806 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 مرداد 1397 18:10

مطالب مرتبط

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آیا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

به طور کلی اگر طب سوزنی توسط یک متخصص باتجربه، با استفاده از سوزن‌های استاندارد، تمیز و یک بار م

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی

جلوگیری از ریزش مو با طب سوزنی، روشی نوین و بی خطر   روش‌های جلوگیری از ریزش مو انتخاب روش

کم دردسرترین درمان فیبروم رحم با طب سوزن

کم دردسرترین درمان فیبروم رحم با طب سوزنی فیبروم رحم یک جسم جامد از بافت ماهیچه‌ای بوده که ممکن