سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
پنج شنبه, 18 مرداد 1397 17:42

لوزه ها و آدنویید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
لوزه ها و آدنویید لوزه ها و آدنویید

هر چند شایعترین علت عفونت اگزوداتیو لوزه ها ، باکتریها هستند ، اما برخی از ویروس ها به ویژه آدنوویروس ها می توانند موجب چنین حالتی شوند . بنابراین انجام کشت های بیولوژیک ضروری است .

التهاب لوزه کامی : شروع تونسیلیت استرپتوکوکی ناگهانی است . بیمار دچار لرز ، تب بالا و ادینوفاژی می شود . چون مخاط حلق و گوش میانی حس خود را به طور مشکوک از عصب جمجمه ای نهم می گیرند . درد گوش به طور شایع وجود دارد . اغلب ضعف عمومی ، درد مفاصل و گاهی دیسترس شکمی وجود دارد . ممکن است ترشح و انسداد بینی رخ دهد . انسداد در اثر ادم آدنویید می باشد .

در معاینه ، لوزه های اریتماتو و ادماتو به همراه اگزودای زرد رنگ و اریتم و ادم کام دیده می شود . اغلب آدنوپاتی ژوگولار فوقانی به صورت دو طرفه و حساس وجود دارد . بعلت التهاب عضله پتریگویید داخلی ، تریسموس شایع است . در معاینه نازوفارنکس آدنویید ملتهب بوده ، گاهی اگزودا وجود دارد .

اگر بیمار دارای یافته های کلاسیک بیماری باشد ، می توان درمان آنتی بیوتیکی را قبل از حاضر شدن جواب کشت شروع نمود . در صورتی که عامل باکتریال زیر سوال باشد ، می توان درمان آنتی بیوتیکی را تا آماده شدن جواب کشت به تعویق انداخت . درمان تونسیلیت استرپتوکوکی نظیر فارنژیت استرپتوکوکی است.

مخملک : این بیماری در اثر سو یه های خاصی از استرپتوکوک بتا- همولیتیک گروه A که قادر به ترشح  اگزوتوکسین اریتروژنیک می باشند ، رخ می دهد. این اگزوتوکسین در عرض ۲ روز پس از شروع گلودرد موجب پیدایش راش منتشری درکل بدن به خصوص چین ها می شود . این راش حالت منقوط دارد . اغلب تب بالا ، سردرد و گاهی اختلالات گوارشی وجود دارد . در معاینه راش منقوط کام و نیز التهاب لوزه ها و آدنویید مشاهده میشود . پاپیلاهای زبان اریتماتو و بزرگ می شوند و نمای خاصی به نام « زبان توت فرنگی» را ایجاد می نمایند . پنی سیلین درمان انتخابی است . با وجود درمان مناسب عده ای به صورت ناقل استرپتوکوک در می آیند که دراین موارد ممکن است تونسیلکتومی ضرورت یابد . عوارض بعد از عفونت استرپتوکوکی نظیر گلومرولونفریت به علت استفاده از آنتی بیوتیک ها نادر است .

عفونت لوزه های زبانی : در بیماری که تحت عمل تونسیلکتومی و آدنوییدکتومی قرار گرفته است ، ممکن است احتمال عفونت لوزه های زبانی افزایش یابد . در این حالت بیماران غالبا“ علایم خفیف تری نسبت به عفونت لوزه های کامی دارند . وجود بافت لوزه ای ادماتو در انتهای زبان موجب احساس توده ای در گلو می شود که بیمار مرتبا“ سعی در قورت دادن آن دارد . درمان نظیر عفونت لوزه های کامی است .

عوارض عفونت های لوزه ای : عارضه اصلی عفونت های لوزه ای ، پیدایش آبسه پری تونسیلار است که در آن چرک بین لوزه ها و عضلات کانستریکتور حلق تجمع می یابد . بیمار به طور تیپیک دچار یک تونسیلیت حاد ۸ تا ۱۰ روزه است که به درمان آنتی بیوتیکی به خوبی پاسخ نداده است . بعلت دردناک بودن بعل ، آب دهان بیمار جاری است . ممکن است بعلت ادم حلق ، صدای بیمار تغییر کند و به این حالت «صدای سیب زمینی داغ » گفته می شود . در گذشته درمان این آبسه برش و تخلیه آن بود . در سالهای اخیر توجه زیادی به برداشتن لوزه ها در طی حمله حاد شده ، زیرا هم موجب تخلیه چرک می شود و هم از عود بیماری جلوگیری می کند .

تونسیلکتومی و آدنوییدکتومی :

بعضی از مواردی که تونسیلکتومی و آدنوییدکتومی احتمالا“ به نفع بیمار است عبارتند از:

۱- هیپرتروفی لوزه ها موجب انسداد راه هوایی شده و در صورت تاخیر در جراحی احتمال هیپرتروفی بطن راست و ایجاد کورپولمونل وجود داشته باشد .

۲- بزرگی لوزه ها موجب اختلال قابل توجهی در بلع شود .

۳- هیپرتروفی حجیم آدنویید و لوزه ها موجب اختلال در خواب  شود .

۴- سابقه تشنج بدنبال تب ناشی از تونسیلیت استرپتوکوکوی حاد

۵- وجود آبسه پری تونسیلار

۶- عفونت های راجعه استرپتوکوکی لوزه ها . در مورد اخیر باید مشخص شود که عفونت ها باکتریال و بویژه استرپتوکوکی است و در ضمن لوزه ها درگیرند نه حلق . مسئله دیگر دفعات گلودرد است که البته عدد مطلقی وجود ندارد ، اما یک معیار کلی تاثیر عفونت ها بر فعالیت های روزانه بیمار است . در صورتی که کودکی بعلت عفونت های مکرر روزهای زیادی ازمدرسه غیبت کند و یا بزرگسالی روزهای زیادی قادر به کار نباشد ، باید تونسیلکتومی و آدنوییدکتومی انجام شود.

آدنوییدکتومی باید در زیر بی هوشی عمومی انجام شود . شایعترین عارضه پس از آدنوییدکتومی خونریزی است . از آنجایی که بیمار به پشت خوابیده است ، ممکن است برای مدتهای طولانی خون را ببلعد و خونریزی تشخیص داده نشود و در نهایت هماتمز شدید و هیپوتانسیون رخ دهد . بنابراین بعد از انجام آدنوییدکتومی ، معاینه مکرر دیواره خلفی حلق ضروری است .

تونسیلکتومی را می توان زیر بی حسی موضعی و یا بی هوشی عمومی انجام داد . شایعترین عارضه تونسیلکتومی خونریزی است . پس از عمل ، گلودرد ، تب خفیف و درد گوش شایع است . ایجاد هیدراسیون کافی و استفاده از ضددردهای فاقد آسپیرین موجب کاهش گلودرد می شود . 

 منبع: www.entiran.com

خواندن 792 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 مرداد 1397 16:46

مطالب مرتبط

درمان انواع بیماری ها با طب سوزنی

·          درمان کمر درد با طب سوزنی تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و

آشنایی با انواع سرطان خون، علائم اولیه و روش های درمان سرطان خون بیشتر سرطان های خونی در مغز اس

مقررات و قوانین طب سوزنی

مقررات و قوانین طب سوزنی در انگلستان، ایالات متحده، عربستان سعودی، استرالیا، ژاپن، کانادا و بسی

نکات مهم و قابل توجه قبل و بعد از طب سوز

قبل از انجام طب سوزنی لازم نیست ناشتا باشید: بهتر است ساعاتی قبل از شروع درمان، غذای کامل م

هفت تفاوت اصلی بین طب سوزنی چینی و طب سو

  اندازه سوزن سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی ژاپنی کوتاه‌تر و نازک‌تر هستند که این باعث می‌

موارد مرتبط

محتوای بیشتر در این بخش: « فارنژیت، التهاب گلو التهاب لوزه ها »